Euro 2020: Węgrzy ambitnie walczyli, ale to Niemcy wyszarpali awans

Reprezentacja Węgier postawiła się Niemcom w meczu 3. kolejki grupy F Euro 2020, lecz ostatecznie zremisowała 2:2 i to niemieccy piłkarze awansowali do 1/8 finału mistrzostw Europy. Natomiast Węgrzy pożegnali się z turniejem.

Tomasz Rosiński
Mats Hummels i Serge Gnabry cieszą się z gola PAP/EPA / Lukas Barth-Tuttas / Na zdjęciu: Mats Hummels i Serge Gnabry cieszą się z gola
Niemcy i Węgrzy przystępowali do środowej rywalizacji podbudowani wynikami w swoich ostatnich spotkaniach, gdyż ci pierwsi ograli Portugalię 4:2, zaś drudzy zremisowali z mistrzem świata, Francją 1:1.

Niemiecka ekipa od początku konfrontacji starała się narzucić swój styl gry, ale to węgierska kadra w 11. minucie wyszła na prowadzenie. Wówczas dokładnie z prawego skrzydła dośrodkował Roland Sallai, zaś celnie główkował Adam Szalai.

Podrażnieni podopieczni Joachima Loewa starali się szybko odpowiedzieć i dziesięć minut w poprzeczkę trafił Mats Hummels.

Wydawało się, że kadra Niemiec jeszcze przed przerwą doprowadzi do remisu, lecz wynik na tablicy świetlnej już nie uległ zmianie.

Od startu drugiej odsłony batalii Niemcy nacierali na bramkę Węgrów i dopięli swego w 68. minucie. Wtedy to fatalny błąd po dośrodkowaniu z rzutu wolnego popełnił Peter Gulacsi, a Hummels zagrał piłkę przed linię bramkową i futbolówkę głową do siatki z bliskiej odległości skierował Kai Havertz.

Radość Niemców nie trwała długo, gdyż niespełna 120 sekund później Węgry znów prowadziły, tym razem po bramce głową w wykonaniu Andrasa Schafera. Asystę przy tym golu zaliczył Szalai.

Taki obrót spraw nie złamał mistrzów świata z 2014 roku, którzy to co chwila gościli pod polem karnym Węgrów i doprowadzili do remisu w 84. minucie, kiedy to Leon Goretzka pewnym, płaskim strzałem pokonał Gulacsiego.

Taki rezultat dawał Niemcom awans do kolejnego etapu imprezy i utrzymał się on do ostatniego gwizdka rosyjskiego sędziego Siergieja Karasiowa. O ćwierćfinał reprezentacja Niemiec zagra z Anglią.