Pierwsza drużyna w ćwierćfinale Euro 2020. Eksplozja duńskiego dynamitu

Dania awansowała jako pierwsza do ćwierćfinału Euro 2020. W Amsterdamie świetnie zaprezentował się były gracz Ajaksu, Kasper Dolberg. Do jego dwóch goli po jednym dołożyli Joakim Maelhe oraz Martin Braithwaite i Walia została zdemolowana 4:0.

radość Duńczyków z gola Kaspera Dolberga PAP/EPA / Dean Mouhtaropoulos / Na zdjęciu: radość Duńczyków z gola Kaspera Dolberga
Droga reprezentacji do fazy pucharowej Euro 2020 znacznie różniła się. Walia mocno wystartowała i po remisie 1:1 ze Szwajcarią, zwyciężyła 2:0 z Turcją. Późniejsza porażka 0:1 z Włochami nie kosztowała podopiecznych Roberta Page'a utraty miejsca premiowanego awansem. Dania po porażkach 0:1 z Finlandią i 1:2 z Belgią musiała ratować się przed odpadnięciem w trzecim meczu grupowym. Po zdemolowaniu 4:1 Rosjan również znalazła się na drugim miejscu w tabeli.

Przed pierwszym w historii meczem tych drużyn w turnieju, na fali wznoszącej była Dania. Pierwsza bramka, zdobyta w 27. minucie przez Kaspera Dolberga, była tego potwierdzeniem. Napastnik biegał bezkarnie przed polem karnym, a grupa reprezentantów Walii tylko mu się przyglądała. Dolberg nie czekał na lepsze zaproszenie, ułożył sobie futbolówkę na prawej stopie i huknął w narożnik bramki. Danny Ward rzucił się, ale nic nie zdziałał.

Nie dość, że część sektorów w Amsterdamie jest wypełniona czerwonymi krzesełkami, to na dodatek dostępne miejsca zajęli kibice obu ekip w czerwonych koszulkach. Uśmiechali się i podskakiwali Duńczycy, ale też mieli powód do małego niedosytu. Po pierwszym golu Kaspera Dolberga zakotłowało się kilkakrotnie pod bramką Walii, ale futbolówka nie wpadła do niej po raz drugi w pierwszej części.

Na Walię spadały nieszczęścia. Nie potrafiła udokumentować niezłego początku strzałem do bramki Kaspera Schmeichela, później straciła gola oraz zawodnika. Connor Roberts zszedł z boiska z powodu kontuzji, a jego zmiennikiem w 41. minucie był Neco Williams.

Po przerwie nie było lepiej z perspektywy zespołu z Wysp Brytyjskich, który oddalał się od sprawienia niespodzianki w drugich mistrzostwach Europy z rzędu. W 48. minucie Kasper Dolberg strzelił gola na 2:0. Tym razem przymierzył z bliska do bramki po koszmarnym wybiciu walijskiego defensora. Wskazanie najlepszego zawodnika spotkania było coraz mniej skomplikowanym zadaniem.

Dolberg zaliczył wielki powrót do Amsterdamu, w którym reprezentował Ajax od 2015 do 2019 roku. To w barwach klubu ze stolicy Holandii przedstawił się dużemu europejskiemu futbolowi. W sobotę błyszczał w kontynentalnym czempionacie, zepchnął w cień między innymi Garetha Bale'a oraz Aarona Ramseya. Gwiazdy Walii miały problem z kreowaniem sytuacji podbramkowych.

W 69. minucie Dolberg opuścił boisko przy akompaniamencie głośnych braw z sektorów zajmowanych przez kibiców Danii. Zastąpił go Andreas Cornelius i pomógł w przytrzymaniu piłki na połowie przeciwnika. Dania wygrała ostatecznie 4:0, a trzeci cios zadał przeciwnikom Joakim Maehle w 88. minucie. Wynik ustalił w doliczonym czasie Martin Braithwaite.

Dania zagra w ćwierćfinale z zespołem lepszym w starciu Holandii z Czechami.

Walia - Dania 0:4 (0:1)
0:1 - Kasper Dolberg 27'
0:2 - Kasper Dolberg 48'
0:3 - Joakim Maehle 88'
0:4 - Martin Braithwaite 90'

Walia: Danny Ward - Connor Roberts (41' Neco Williams), Joe Rodon, Chris Mepham, Ben Davies - Joseff Morrell (60' Harry Wilson), Joe Allen - Daniel James (78' David Brooks), Aaron Ramsey, Gareth Bale - Kieffer Moore (78' Tyler Roberts)

Dania: Kasper Schmeichel - Andreas Christensen, Simon Kjaer (77' Joachim Andersen), Jannik Vestergaard - Jens Stryger Larsen (77' Nicolai Boilesen), Pierre-Emile Hojbjerg, Thomas Delaney (60' Mathias Jensen), Joakim Maehle - Mikkel Damsgaard (60' Christian Norgaard), Kasper Dolberg (69' Andreas Cornelius), Martin Braithwaite

Żółte kartki: Rodon, Moore, Brooks, Bale (Walia)