KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Koronawirus. Spadek obrotów o sto procent. Siłownie i kluby fitness wracają z obawą o przyszłość

6 czerwca to data ponownego otwarcia siłowni i klubów fitness. Dla wielu firm z tej branży na pomoc może być jednak już za późno. Ci, którzy przetrwają, kolejny cios mogą przyjąć jesienią. Teraz muszą zmierzyć się z reżimem sanitarnym.

Szymon Łożyński
Szymon Łożyński
Odkażanie urządzeń w siłowni Getty Images / Davide Pischettola/NurPhoto / Odkażanie urządzeń w siłowni
Marzec, kwiecień i maj zwykle są okresem żniw dla branży fitness. Po zimowym rozleniwieniu, Polacy biorą się za siebie. Z kolei właściciele siłowni i klubów zarabiają wtedy na słaby okres letni, gdy klientów jest mało, a wysoki czynsz za studio trzeba i tak płacić.

- Wielu nie będzie miało z czego płacić - mówi Agnieszka Roszkiewicz, współwłaścicielka studia fitness w Piasecznie pod Warszawą.

Koronawirus mocno dał się we znaki całej branży. - Nasze obroty spadły o sto procent. Do tego dochodzą koszta związane z reżimem sanitarnym, który wymaga od nas zakupu dodatkowych produktów - podkreśla Karolina Jeziorska, właścicielka klubu fitness w Międzyrzeczu.

ZOBACZ WIDEO: Polska medalistka olimpijska pomaga seniorom w czasie epidemii. "Jeździliśmy i pytaliśmy, kto jakiej pomocy potrzebuje"

Ministerstwo kłopotem

Tarcza antykryzysowa nie zawsze pomoże, a na tłumy klientów na razie nie ma co liczyć. Niektórzy stracili pracę i nie mają pieniędzy, a inni boją się zakażenia. - Za trzy miesiące wiele firm w tej branży po prostu upadnie - przestrzega Agnieszka Roszkiewicz.

Cała branża fitness podlega pod Ministerstwo Rozwoju, a nie Ministerstwo Sportu. I to jest duży kłopot. Ministerstwo Rozwoju nie przygotuje akcji promującej uprawianie sportu. Bez takich akcji trudno będzie przekonać klientów do powrotu.

- To jest największa bolączka. Ludzie boją się przyjść, dlatego sami dzwonimy do klientów i mówimy na bieżąco o naszej sytuacji - dodaje rozmówczyni WP SportoweFakty.

Powstała Polska Federacja Fitness, która stara się dbać o interesy siłowni i klubów. To dzięki niej udało się przyspieszyć otwarcie tej branży, bo były plany, że klienci na siłownie wrócą dopiero pod koniec 2020 roku. To jednak młoda organizacja, która nie ma jeszcze zasobów i środków, żeby wypromować całą branżę. Tym powinno zająć się ministerstwo sportu. Nie może jednak tego zrobić, bo siłownie i kluby fitness podlegają pod inne ministerstwo.

Absurdy i rzeczy nie do wykonania

Żeby w ogóle móc ponownie wpuścić klientów, siłownie i studia fitness muszą spełnić wiele wymogów z reżimu sanitarnego. I tutaj nie brakuje paradoksów. Przede wszystkim nadal rząd nie sprecyzował, czy klienci będą mogli korzystać z prysznica.

- Jeśli będziemy mogli udostępnić klientom prysznice, to byłoby to dla nas na plus. Klienci, co zrozumiałe, pocą się na siłowni i dla ich komfortu lepiej byłoby, gdyby mogli skorzystać z natrysku - mówi Karolina Jeziorska.

Być może będzie pozwolenie, żeby jedna osoba naraz mogła korzystać z prysznica w siłowni. Nie są to jednak potwierdzone informacje.

Kolejny punkt, który wzbudza kontrowersje, to zachowanie dwumetrowego dystansu trenera od podopiecznych podczas ćwiczeń oraz wydzielanie na podłodze w klubie powierzchni dla osób ćwiczących.

- Wydaje się to absurdem i nie jest wykonalne. Jaki sens ma np. zasłanianie bieżni pleksą, gdzie schodząc z niej czy przechodząc ciągiem komunikacyjnym, możemy mieć kontakt z inną osobą? Mam wrażenie, że osoby, które decydują o tym, zapomniały jak dużo prozdrowotnych korzyści przynosi aktywność fizyczna - podkreśla Karolina Jeziorska.

- Jeżeli trenerzy będą pracowali w maseczkach bądź przyłbicach, to nakaz 2-metrowego dystansu uważam za absurdalny - dodaje Agnieszka Roszkiewicz.

W szatni i poruszając się po siłowni (poza ćwiczeniami) klienci będą musieli nosić maseczki. Po każdym ćwiczeniu trzeba będzie zdezynfekować urządzenia. Pomieszczenia muszą być regularnie wietrzone. Przy głównym wejściu, przy toaletach oraz na sali, powinny być umieszczone pojemniki z żelem do dezynfekcji rąk.

Reżim sanitarny będzie jednakowy dla wszystkich obiektów. Klub w Piasecznie został już wcześniej przygotowany do takich obostrzeń. Przed wejściem do studia klientom mierzona jest temperatura. Klub wznowił nawet działalność na wcześniejszych etapach rozmrażania gospodarki.

- Pracują u nas fizjoterapeuci, którzy prowadzą terapię manualną. Ich pracę mogliśmy już uruchomić w pierwszym etapie. W drugim pracę zaczęli trenerzy personalni, którzy pracowali z jedną osobą, a od 6 czerwca wracamy do treningów w mini-grupach - tłumaczy współwłaścicielka.

Obawa o jesień

Wielu wystartuje jednak dopiero 6 czerwca. Na razie trudno o optymizm. Klientów może być mało, a przyszłość niepewna. Realny jest scenariusz, że jesienią Polska będzie zmagać się z drugą falą epidemii. Byłby to kolejny cios dla fitnessu, ponieważ jesień po wiośnie jest drugim najlepszym okresem dla tej branży.

- Już dochodzą nas słuchy, że na jesień wirus może wrócić ze zdwojoną siłą i boimy się ponownych ograniczeń - podkreśla Karolina Jeziorska, ale dodaje: - Głęboko wierzymy, że w te wakacje, z uwagi na praktycznie trzymiesięczny przestój, klienci stęsknieni za siłownią z chęcią będą trenować.

Czytaj także:
Bieganie i jazda na rowerze bez maseczek. Jest tylko jeden warunek
"Musiałem to wszystko wziąć na klatę". Piotr Piechowiak opowiedział, jak wirus uderzył w jego biznes

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (7)
 • Ewa Fila von Pyttel Zgłoś komentarz
  Skoro nie możesz się dostosować to Nie otwieraj.!!
  • Omen Nomen Zgłoś komentarz
   Hmm, maski w salach sportowych , a to dopiero będą sie "dotleniać"...
   • ThorinS Zgłoś komentarz
    Kiedyś klubów fitness czy siłowni nie było. Znajdowały się tylko w ośrodkach sportowych i jakoś polacy dało radę, byli zdrowsi, więcej czasu spędzali poza domem. Teraz czas
    Czytaj całość
    spędzają na smartfonach i sądzą że w godzinę dziennie nadrobią ten cały zasiedzialy czas a jak do tego wydadzą kasę to sądzą że to jest podwójnie.... Nigdy nie rozumiałem tego straconego czasu na siłowni, bezproduktywnego przrrzucania ciężarów...
    • Maja 28 Zgłoś komentarz
     Po co komu ta zupełnie niepotrzebna branża? Ćwiczyć można w domu. Można biegać, jeździć na rowerze, pracować w domu i efekt będzie ten sam. Nic się nie stanie, jak splajtują.
     Czytaj całość
     Wezmą się do innej, bardziej potrzebnej pracy
     Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
     ×