Rusza Formuła 1 dla kobiet. Nowa seria wyścigowa wyłącznie dla pań

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / Pirelli Media / Na zdjęciu: start do GP Miami
Materiały prasowe / Pirelli Media / Na zdjęciu: start do GP Miami
zdjęcie autora artykułu

Począwszy od sezonu 2023 Formuła 1 rusza z inicjatywą, która w niedalekiej przyszłości ma doprowadzić do pojawienia się kobiety na polach startowych. Zmagania w ramach F1 Academy rozpoczną się 28 kwietnia. Składać się będą z siedmiu rund.

W tym artykule dowiesz się o:

W ostatnich latach za promowanie kobiet w motorsporcie wzięli się zarządcy W Series, którą zaczęto określać mianem "Formuły 1 dla kobiet". Damska seria wyścigowa w trakcie sezonu 2022 popadła w tarapaty finansowe, przez co nie dokończyła kampanii. Wtedy też sprawy w swoje ręce wzięła F1, która utworzyła własną inicjatywę.

F1 Academy, bo tak nazywa się nowa seria wyścigowa, zainaugurowana zostanie pod koniec kwietnia na torze Red Bull Ring w Austrii. Łącznie sezon 2023 składać się będzie z 23 wyścigów. Jego finał połączono z GP USA w Formule 1, co bez wątpienia będzie nobilitacją dla pań startujących w ramach nowo powstałej kategorii wyścigowej.

Aby jak najlepiej przygotować panie do ścigania, F1 Academy przewiduje też 15 dni testowych na różnych obiektach. Dzięki temu kobiety będą mogły rozwijać swoje umiejętności techniczne.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: jest w 34. tygodniu ciąży. Zobacz, co robi

Dotychczas ogłoszono, że w F1 Academy startować będą Abbi Pulling, Lena Buhler, Jessica Edgar, Bianca Bustamante, Nerea Marti i Carrie Schreiner. Nazwiska pozostałych zawodniczek zostaną podane w późniejszym czasie.

Zgodnie z przedstawionymi w czwartek detalami, weekend F1 Academy składać się będzie z trzech wyścigów, dwóch sesji treningowych trwających po 40 minut i dwóch sesji kwalifikacyjnych po 15 minut.

Pierwsze kwalifikacje ustalą kolejność startową do wyścigu numer jeden, zaś druga sesja kwalifikacyjna zadecyduje o ustawieniu na starcie do trzeciego wyścigu. Drugi wyścig rozpocznie się z kolei z odwróconymi polami startowymi - najlepsze zawodniczki będą musiały startować z końca stawki.

Kalendarz F1 Academy - sezon 2023: 1. Spielberg (28-29 kwietnia) 2. Walencja (5-7 maja) 3. Barcelona (19-21 maja) 4. Zandvoort (23-25 czerwca) 5. Monza (7-9 lipca) 6. Paul Ricard (29-30 lipca) 7. Austin (20-22 października)

Czytaj także: - Zespoły F1 będą mogły wydać więcej. Jest porozumienie - To będzie czarny koń w F1? Zaskakujące plotki z padoku

Źródło artykułu: WP SportoweFakty