Wydali miliony dolarów na karierę syna. Może zostać mistrzem F1

Materiały prasowe / McLaren / Na zdjęciu: Oscar Piastri
Materiały prasowe / McLaren / Na zdjęciu: Oscar Piastri

Formuła 1 nie jest sportem dla każdego. Wiele talentów przepada na dość wczesnym etapie ze względu na brak budżetu. Nieco więcej szczęścia miał Oscar Piastri. Rodzice wyłożyli fortunę, by młody Australijczyk mógł dotrzeć do F1.

W tym artykule dowiesz się o:

Oscar Piastri właśnie szykuje się do pierwszego domowego wyścigu Formuły 1 w swojej karierze. 21-latek pojawi się na torze w Melbourne - w mieście, w którym się urodził i wychował. Australijczyk od samego początku określany jest mianem ogromnego talentu, o czym świadczyć mogą tytuły mistrzowskie wywalczane w Eurocup, Formule 3 i Formule 2.

Piastri najpewniej nie trafiłby do F1, gdyby nie jego ojciec Chris. Jest on właścicielem odnoszącej sukcesy firmy zajmującej się tworzeniem oprogramowania samochodowego. Dzięki niej rodzina Australijczyka zebrała pokaźny budżet na rozwój kariery młodego kierowcy.

- Zaczęło się od kupna zdalnie sterowanego samochodu w trakcie podróży służbowej do USA. Oscar niesamowicie szybko to wszystko podłapał. Zaczął się ścigać i już w pierwszych zawodach, w których rywalami byli 20- i 30-latkowie, zajął trzecie miejsce - powiedział Chris Piastri w "Sydney Morning Herald".

ZOBACZ WIDEO: Jej figura robi wielkie wrażenie. Tylko spójrz na te zdjęcia z rajskich wakacji

Gdy Piastri miał 15 lat, wygrał zawody kartingowe w słynnym Le Mans. Chwilę później przeniósł się na stałe do Wielkiej Brytanii, aby móc rywalizować w poważniejszych seriach wyścigowych na terenie całej Europy.

Po latach ojciec Piastriego oszacował, że koszty związane z przygotowaniem syna do startów, przeprowadzką do Europy i podróżami na wyścigi pochłonęły 6,5 mln dolarów. W tej kwocie mieszczą się też pakiety sponsorskie, jakie Australijczyk musiał zapewniać zatrudniającym go zespołom. Wspomniana suma pokazuje, dlaczego coraz częściej do F1 docierają synowie miliarderów.

Na 6,5 mln dolarów składają się wyścigi zdalnie sterowanymi samochodami (10 tys. dolarów rocznie), rywalizacja w gokartach w Australii (od 50 do 75 tys. dolarów rocznie), ściganie w gokartach w Europie (500 tys. dolarów rocznie), Formuła Renault (1,15 mln dolarów), Formuła 3 (1 mln dolarów) oraz Formuła 2 (1,5 mln dolarów).

Co ciekawe, na pewnym etapie w rozwój kariery Piastriego zaangażowało się Alpine. Francuzi byli gotowi dać szansę Australijczykowi w F1 w sezonie 2023, ale ten wybrał starty w McLarenie. Ekipa z Enstone nie chciała jednak słyszeć o wypuszczeniu z rąk wybitnego talentu. Doprowadziło to do sporu prawnego, który rozstrzygnął, że Piastri miał prawo porozumieć się z McLarenem, bo wcześniej nie podpisał prawnie wiążącej umowy z Alpine.

Czytaj także:
- Lewis Hamilton przesadza z krytyką Mercedesa? "Niewdzięczna, ale zrozumiała"
- "Agresywna rekrutacja". Zespół F1 poluje na inżynierów

Źródło artykułu: WP SportoweFakty