Stało się! Wielki talent z Polski w stajni Red Bulla

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / Bartek Woliński / Na zdjęciu: Kacper Sztuka
Materiały prasowe / Bartek Woliński / Na zdjęciu: Kacper Sztuka
zdjęcie autora artykułu

Kacper Sztuka dołączył do programu juniorskiego Red Bulla. Austriacki gigant docenił postępy 17-latka, który w tym sezonie wygrał włoską F4. Czy Sztuka w przyszłości dostanie się do F1? Wierzy w to Orlen, który będzie też kontynuował wsparcie Polaka.

Rok 2023 to przełomowy czas dla Kacpra Sztuki. Tytuł mistrzowski we włoskiej Formule 4 oznaczał zdobycie najważniejszego sukcesu w karierze, który pokazały jego umiejętności i talent. W sobotę oficjalnie spełnia się kolejne marzenie Polaka.

17-latek z Cieszyna właśnie dołączył do Red Bull Junior Driver Program - oficjalnego programu rozwojowego młodych kierowców, który należy do aktualnych mistrzów świata Formuły 1. To ogromne wyróżnienie i wejście do grona najbardziej utalentowanych kierowców na globie.

- Mogę to powiedzieć oficjalnie - dołączam do Red Bull Junior Team! To dla mnie spełnienie marzeń. Wejście do juniorskiego programu zespołu Formuły 1 jest zawsze ogromnym wyróżnieniem. Jednak reprezentowanie mistrzowskiej ekipy to osiągnięcie zupełnie nowego poziomu! - powiedział Kacper Sztuka.

ZOBACZ WIDEO: Nietypowe zajęcia Rasmusa Jensena. Tak Duńczyk spędza przerwę między sezonami

- Jestem dumny i wdzięczny za możliwość dalszego rozwoju mojej kariery. To motywacja do jeszcze cięższej pracy oraz stawiania sobie poprzeczki jeszcze wyżej. Dam z siebie 100 proc., aby wykorzystać tę szansę! Trzymajcie mocno kciuki! - dodał polski kierowca.

Red Bull Junior Team to program rozwojowy dla młodych kierowców prowadzony przez Red Bulla, w celu zidentyfikowania potencjalnych przyszłych gwiazd Formuły 1. Takie wsparcie otrzymują tylko ci kierowcy, którzy mają niepodważalny talent do trwałej kariery w królowej motorsportu. Przez lata "czerwone byki" wypromowały takich zawodników jak Sebastian Vettel, Daniel Ricciardo, Max Verstappen czy Carlos Sainz.

Co ważne, Sztuka w sezonie 2024 nadal będzie mógł liczyć na wsparcie innego giganta - polskiego Orlenu. Gigant multienergetyczny z Płocka rozpoczął współpracę z cieszynianinem na początku tego roku. - Sponsoring sportu jest bardzo ważnym elementem budowania silnej, globalnie rozpoznawalnej marki Orlen, a sam motorsport to filar naszego zaangażowania w tym obszarze - powiedziała Agata Pniewska, dyrektor wykonawczy Orlenu ds. sponsoringu.

- Od kilku lat jesteśmy obecni w padoku Formuły 1, współpracujemy z mistrzami na czele z Robertem Kubicą, Bartoszem Zmarzlikiem i Kajetanem Kajetanowiczem. Jednocześnie patrzymy w przyszłość i myśląc o ich następcach, wspieramy najbardziej utalentowanych młodych polskich sportowców. Widzimy, jak wielki potencjał drzemie w Kacprze i będziemy dalej konsekwentnie angażować się w jego rozwój - dodała Pniewska.

Sztuka swoją przygodę z motorsportem rozpoczął w wieku zaledwie czterech lat. Sukcesy osiągnięte w kartingu otworzyły mu drogę do włoskiej Formuły 4. Miniony sezon był prawdziwym popisem Polaka w tej prestiżowej serii, w której w przeszłości ścigało się wielu zawodników występujących potem w Formule 1.

Kierowca wspierany przez Orlen miał kapitalną drugą część sezonu. Stawał na podium w dziewięciu kolejnych wyścigach, osiem z nich wygrał, a to pozwoliło muna końcowy triumf w najbardziej konkurencyjnej regionalnej Formule 4. W przyszłym sezonie Sztukę najprawdopodobniej zobaczymy w Formule 3, z której jest już znacznie bliżej do Formuły 1.

Czytaj także: - Sensacja ws. Kubicy potwierdzona. Wiemy, co to oznacza dla Orlenu - Pierwszy dzień Kubicy w Ferrari. Oto jego nowy samochód z bliska

Źródło artykułu: WP SportoweFakty