Czas na kolejnego Polaka w F1? Kacper Sztuka podpisał kontrakt

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / Bartek Woliński / Na zdjęciu: Kacper Sztuka
Materiały prasowe / Bartek Woliński / Na zdjęciu: Kacper Sztuka
zdjęcie autora artykułu

Polacy marzą, aby Robert Kubica doczekał się swoich następców w F1. Najbliżej tego jest Kacper Sztuka. Młody cieszynianin wygrał włoską F4, trafił do akademii talentów Red Bulla, a teraz spróbuje podbić mistrzostwa F3.

Rok 2023 był przełomowym okresem dla Kacpra Sztuki. Tytuł mistrzowski we włoskiej Formule 4 oznaczał zdobycie najważniejszego sukcesu w karierze i był potwierdzeniem jego talentu. Nie umknęło to uwadze motorsportowego świata, czego efektem było wejście do programu juniorskiego Red Bulla - akademii talentów aktualnie najlepszego zespołu Formuły 1.

17-letni Polak rozbudził tym samym oczekiwania kibiców, którzy od dłuższego czasu widzieli go oczami wyobraźni już w serii towarzyszącej królowej motorsportu, marząc o następcy Roberta Kubicy. W piątek cieszynianin potwierdził, że w sezonie 2024 zobaczymy go w Formule 3. To seria towarzyszącą wyścigom F1, jeden z ostatnich etapów w drodze na wyścigowy Oiimp.

Rywalizacja w F3 to ogromny krok naprzód w karierze polskiego kierowcy i spełnienie nie tylko jego marzeń. Sztuka w zeszłym roku udowodnił, że jego umiejętności pozwalają na walkę o najwyższe pozycje w różnych warunkach. Dostrzegł to m.in. zespół MP Motorsport, z którym mistrz włoskiej F4 testował po raz pierwszy samochód F3. To był pierwszy krok w kierunku współpracy z tym czołowym zespołem Formuły 3 w sezonie 2024.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: to nie jest żart. Tak trenują polscy skoczkowie

- Ledwo skończył najlepszy rok w mojej wyścigowej karierze, a już dzisiaj mogę potwierdzić, że pojadę w pełnym sezonie FIA Formuły 3 z zespołem MP Motorsport! To najlepszy krok w rozwoju dla mnie jako kierowcy ze wszystkich możliwych. Wiem, jak wielu kibiców czekało na tę wiadomość i jestem szczęśliwy, że doszło to do skutku - powiedział Sztuka po podpisaniu kontraktu.

Nie jest tajemnicą, że Sztuka poświęcił wiele czasu i wysiłku, aby wywalczyć sobie miejsce w F3. - Ciężka praca sztabu ludzi wokół mnie oraz juniorski program Red Bulla pozwoliły sięgnąć po wymarzone miejsce w samochodzie F3. Już nie mogę się doczekać wyjazdów na wyścigi Grand Prix! Dziękuję wszystkim, którzy mocno trzymali kciuki i liczę, że wsparcie nie zmieni się przez cały 2024 rok! - dodał młody kierowca z Cieszyna.

Wyścigi F3 odbywają się podczas wybranych weekendów F1, więc Polacy w sezonie 2024 będą mieć dodatkową motywację, aby w weekendy zasiadać przed telewizorami. Sztuka jako debiutant nie będzie miał łatwego zadania, ale przynależność do czołowej ekipy, jaką jest holenderski MP Motorsport, powinna mu pomóc.

W sezonie 2024 rundy F3 odbywać się będą na takich słynnych torach, jak Monza, Spa-Francorchamps, Silverstone, a nawet w australijskim Melbourne. Sezon 2024 rozpocznie się 1 marca w Bahrajnie.

Czytaj także: - Lewandowski zainwestował w jego biznes. Teraz podziwia Hołowczyca - 27 zarzutów dla ministra. W tle spore łapówki i bilety na F1

Źródło artykułu: WP SportoweFakty