Fotowoltaika na wyścigach F1. Tak będą dbać o naturę

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / Pixabay / RoyBuri / Na zdjęciu: instalacja fotowoltaiczna
Materiały prasowe / Pixabay / RoyBuri / Na zdjęciu: instalacja fotowoltaiczna
zdjęcie autora artykułu

Formuła 1 chce do 2030 roku osiągnąć neutralność węglową. Aby tego dokonać, na torach mają być montowane instalacje fotowoltaiczne. Dzięki temu F1 chce produkować czystą energię. Na tym jednak nie koniec zmian.

W tym artykule dowiesz się o:

Formuła 1 opublikowała najnowszy raport dotyczący działań zmierzających do ograniczenia emisji dwutlenku węgla. Dane za lata 2021-2022 wskazują, że doszło do wzrostu emisji CO2, co jednak spowodowane jest zakończeniem pandemii COVID-19 i powrotem do kalendarza wyścigów na Bliskim Wschodzie i Azji.

Jeśli porównamy obecną emisję CO2 z "bazowymi" danymi z roku 2018 roku, kiedy to Formuła 1 emitowała 256 551 ton dwutlenku węgla, mamy do czynienia ze spadkiem rzędu 17 proc. w roku 2021 oraz 13 proc. w roku 2022. Nieznane są jeszcze statystyki za miniony rok.

"Te liczby pokazują, jakich redukcji udało się dokonać w latach 2019-2022. To pierwsze miarodajne porównanie, bo sezony 2020-2021 były dotkniętą pandemią COVID-19, co w naturalny sposób doprowadziło do zmniejszenia liczby podróży" - napisano w komunikacie F1.

ZOBACZ WIDEO: "On się pięknie uśmiechnie". Stanowcza opinia o Gregu Hancocku i jego przydatności

Królowa motorsportu chce ograniczyć emisję CO2 o 50 proc. do 2030 roku, aby w tym okresie osiągnąć neutralność węglową. Mają jej w tym pomóc konkretne działania. Formuła 1 zmieniła już kolejność wyścigów w kalendarzu, aby wykonywać mniej podróży. Zaczęła stosować bardziej wydajne paliwa w swoich ciężarówkach i zwiększyła wykorzystanie energii odnawialnej.

F1 zamierza też w coraz większym stopniu stawiać na energię odnawialną. W zeszłym roku jej wykorzystanie podczas weekendów Grand Prix wzrosło z 50 do 75 proc. Kolejne tory mają montować na swoim terenie instalacje fotowoltaiczne, aby wesprzeć walkę o ochronę środowiska. Przykładem może być austriacki Red Bull Ring, gdzie przed rokiem w jednym z zakrętów zamontowano fotowoltaikę. W efekcie emisja CO2 podczas GP Austrii zmalała o 90 proc.

- Formuła 1 wprowadza innowacje i wywiera wpływ na społeczeństwo od ponad 70 lat. Widzieliśmy już wielokrotnie, jak wielkie umysły i technologie tego sportu wpływały na różne dziedziny życia. Teraz wykorzystujemy naszą wiedzę w kwestii zrównoważonego rozwoju. Jesteśmy sportem globalnym, mamy ponad 700 mln fanów na całym świecie i daje nam to wspaniałą platformę do wprowadzania zmian i wpływania na tych, którzy oglądają F1 - skomentował Stefano Domenicali.

- W ciągu czterech lat poczyniliśmy znaczne postępy i nadal jesteśmy bardzo mocno skupieni na naszych celach. Nie mogę się doczekać tego, jaki wpływ możemy jeszcze wywrzeć na społeczeństwie - dodał szef F1.

Czytaj także: - Do lata wyleci z F1? Ultimatum dla Ricciardo - Wiek nie stanowi przeszkody dla Alonso. Nawet nie myśli o końcu kariery

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Czy popierasz działania F1 prowadzące do ochrony środowiska?
Tak
Nie
Zagłosuj, aby zobaczyć wyniki
Trwa ładowanie...
Komentarze (1)
avatar
Donośny kwik tańczącego z łopatą
16.04.2024
Zgłoś do moderacji
6
0
Odpowiedz
Łopata już osiągnął neutralność węglową - puszcza mniej cuchnących bąków w swoim śmierdzącym pokoiku :) Jeszcze tylko matka ręcznie wypierze jego obsrane kalesony i będzie jak znalazł i w klima Czytaj całość