Hołd dla zmarłej legendy F1. Tak będzie wyglądał McLaren w GP Monako

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / McLaren / Na zdjęciu: McLaren MCL38
Materiały prasowe / McLaren / Na zdjęciu: McLaren MCL38
zdjęcie autora artykułu

Minęło 30 lat od śmierci Ayrtona Senny. McLaren podczas najbliższego GP Monako w sposób szczególny odda hołd zmarłej legendzie F1. Bolidy ekipy z Woking zostaną pomalowane w barwy flagi Brazylii.

W tym artykule dowiesz się o:

Malowanie McLarena na sezon 2024 utrzymane jest w charakterystycznych barwach, nazywanych przez ekipę z Woking "papaya". Jednak w GP Monako kibiców Formuły 1 czeka spora zmiana. Odcień pomarańczowego zostanie zastąpiony przez kolory nawiązujące do flagi Brazylii, jak i kasku Ayrtona Senny.

Na zmienionym malowaniu modelu MCL38 pojawiły się też trzy cytaty nawiązujące do kultowych słów Senny, który w trakcie swojej kariery zdobył trzy tytuły mistrzowskie w F1 i stał się jedną z legend McLarena. W ten sposób Brytyjczycy chcą oddać hołd wybitnemu kierowcy w 30. rocznicę jego śmierci.

Senna w trakcie swojej kariery odniósł sześć zwycięstw w GP Monako, w tym pięć kolejnych jako kierowca McLarena w latach 1989-1993. Do tej pory nikt nie pobił osiągnięć Brazylijczyka na kultowym, krętym i wąskim torze.

ZOBACZ WIDEO: "Mam co robić w życiu". Interesujące słowa Rusieckiego na temat zmiany prezesa Fogo Unii

- Zespół z dumą celebruje niezwykłe życie i dziedzictwo wyścigowe Ayrtona Senny poprzez wyjątkowe barwy na bolidzie McLarena. Brazylijczyk do teraz uznawany jest za największą ikonę F1, ma też status najbardziej utytułowanego kierowcy McLarena. Jego wpływ na zespół był ogromny, nie tylko ze względu na liczne rekordy, ale też poprzez samą obecność i dziedzictwo - powiedział Zak Brown, dyrektor generalny McLarena.

Brytyjski zespół pracował nad malowaniem oddającym hołd Sennie przez ostatnie dwanaście miesięcy. Uzyskał przy tym pełne poparcie rodziny tragicznie zmarłego Brazylijczyka.

- To zaszczyt, że taka marka jak McLaren postanowiła oddać hołd Ayrtonowi. Te barwy na bolidzie to fantastyczny sposób na uczczenie jego życia i dziedzictwa. McLaren wiele dla niego znaczył i razem odnieśli wiele sukcesów. Większość kibiców pamięta je do teraz. Dlatego zobaczenie samochodu w takich barwach na ulicach Monako będzie czymś wyjątkowym. Zwłaszcza że był to tor, który dał mu tyle radości i zwycięstw - dodała Bianca Senna, szefowa Senna Global.

Ayrton Senna w barwach McLarena wygrał 35 wyścigów, podczas gdy w całej karierze 41. razy mijał linię mety w F1 jako pierwszy. Z brytyjskim zespołem zdobył wszystkie trzy tytuły mistrzowskie w klasyfikacji kierowców. Przyczynił się też do czterech mistrzostw w zestawieniu konstruktorów.

Czytaj także: - Kolejne roszady w F1. Kierowca bliski transferu - Zegar tyka. Kierowca bliski odrzucenia oferty Mercedesa

Źródło artykułu: WP SportoweFakty