KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Formuła 1 myśli nad nowym systemem kar. Kibice mają prawo głosu

Formuła 1 zastanawia się nad zmianami w regulaminie kwalifikacji i sposobie karania kierowców. Decydujący głos w tej sprawie mogą mieć kibice. Właściciel F1 utworzył bowiem ankietę, w której fani mogę ocenić szereg propozycji.
Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
walka Lewisa Hamiltona z Kimim Raikkonenem (po prawej) Materiały prasowe / Pirelli Media / Na zdjęciu: walka Lewisa Hamiltona z Kimim Raikkonenem (po prawej)

Od dawna Formuła 1 ma problemy z karami za wymianę podzespołów. Królowa motorsportu nie może zrezygnować z sankcjonowaniem kierowców, u których założone zostaną nowe części, bo w obecnych realiach liczą się nie tylko osiągi silnika, ale też jego żywotność.

W minionych sezonach wielokrotnie dochodziło jednak do chorych sytuacji, gdy w samochodzie kierowcy doszło do tylu napraw i wymian części, że był on cofany o kilkadziesiąt pozycji na starcie. W praktyce, oznaczało to ostatnie pole startowe. W tym roku kilkukrotnie kierowcy nie wyjeżdżali też na tor w kwalifikacjach, bo wiedzieli, że po ich zakończeniu i tak czeka ich kara.

Liberty Media jest świadome problemu i postanowiło oddać głos kibicom. - Badanie przeprowadzone przez F1 wykazało, że fani są niezadowoleni z obecnego systemu kar. Dlatego chcielibyśmy zrozumieć pogląd kibiców na inne opcje - ogłosiła firma.

Właściciel F1 utworzył sondę w swoim serwisie dla wszystkich zarejestrowanych użytkowników. Opcji do wyboru jest kilka, m. in. ograniczenie ukaranemu kierowcy czasu treningowego, zabranie jednego z przysługujących kompletów opon czy też wcześniejsze skończenie kwalifikacji. Kary mogłyby przechodzić na kolejne Grand Prix, gdyby do jej nałożenia doszło już po odbyciu treningów.

ZOBACZ WIDEO: Włodzimierz Zientarski: Powrót Kubicy to w pewnym sensie medyczny cud

Kolejne możliwości to dołożenie dodatkowego balastu ukaranemu kierowcy, zmniejszenie mocy silnika poprzez zmniejszony przepływ paliwa lub brak możliwości skorzystania z systemu DRS. Inne opcje, które brane są pod uwagę, to ograniczenie czasu testowego w tunelu aerodynamicznym lub odbycie kary stop&go w trakcie wyścigu.

Ostatecznością byłoby odbieranie punktów kierowcy lub zespołowi, choć to rozwiązanie, które wydaje się mieć najmniejsze szanse powodzenia. Liberty Media podkreśliło bowiem w sondzie, że w F1 nie praktykuje się pozbawiania punktów za różnego rodzaju przewinienia.Oglądaj wyścigi Formuły 1 w WP Pilot

Czy podoba ci się to, że kibice mogą mieć wpływ na kształt regulaminu F1?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Sporty Motorowe na Facebooku
Zgłoś błąd
formula1.com
Komentarze (6)
 • Daryl Dixon Zgłoś komentarz
  "....był on cofany o kilkadziesiąt pozycji na starcie" KILKADZIESIĄT?!?!?!?! To co? Wylądował na 30-40 pozycji???? Zanim jakiś amator zacznie pisać teksty na portal ogólnopolski powinien
  Czytaj całość
  przejść test czy zna różnice pomiędzy KILKADZIESIĄT, a KILKANAŚCIE.
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×