F1: tak trenują kierowcy F1. Kubica stawia na rower, Hamilton na sporty walki

Katarzyna Łapczyńska
Katarzyna Łapczyńska
Siła i dynamika

Kierowcy F1 nie mają łatwego zadania. Muszą być silni, lecz jednocześnie nie mogą budować ciężkiej masy mięśniowej, ponieważ zależy im na tym, aby ich ciało ważyło jak najmniej. Z tego też powodu kluczowe są treningi dynamiczne lub siłowe, ale oparte na budowaniu siły, a nie rozbudowie mięśni samych w sobie. Łatwo zauważyć, że w padoku Formuły 1 próżno szukać kulturystycznych sylwetek. Zawodnicy są drobni.

Treningi dynamiczne z obciążeniem polegają na ciągnięciu bądź podrzucaniu ciężaru, co dodatkowo pomaga ćwiczyć chwyt, który przydaje się podczas jazdy i trzymania kierownicy. Oczywiście rozwój systemów wspomagania na przestrzeni lat ułatwił nieco zadanie zawodnikom, lecz prowadzenie bolidu F1 nadal wymaga silnych ramion, przedramion, czy bicepsów.

Stabilizacja i czucie mięśni głębokich

Te same ćwiczenia dynamiczne czy też siłowe, kierowcy wykonują często z podziałem na dwie strony ciała, które pracują osobno - raz lewa, raz prawa. Wymaga to zaangażowania mięśni stabilizujących ciało i czucia mięśni głębokich. Wbrew pozorom, silny korpus, czyli brzuch i plecy, to absolutna konieczność. Zawodnik podczas jazdy musi być cały czas spięty tak, aby jego siła była bezpośrednio zaangażowana w równoważenie sił odśrodkowych i prowadzenie samochodu.

Gdyby tak się nie działo, kierowca "latałby" po bolidzie, a jego efektowność pracy znacznie by spadła. Silne mięśnie stabilizacyjne to także swego rodzaju ochrona dla zawodników. Pozycja, którą przyjmują siedząc w aucie, nie jest zdrowa dla ludzkiego organizmu. Około 80-90 proc. treningu gwiazd F1 opiera się na rozwijaniu ogólnej siły i sprawności, a core jest w tym przypadku kluczowy.

Dlatego też duży nacisk kładzie się na mięśnie brzucha oraz pleców, przede wszystkim ćwiczeniami pod obciążeniem własnego działa. Popularne są wszelkiego rodzaju planki, a także praca z piłkami fitnessowymi lub bosu.

Jako przykład ćwiczenia mięśni głębokich można przytoczyć stanie na piłce fitnessowej, co samo w sobie wymaga rewelacyjnego czucia mięśniowego. Utrzymując taką pozycję zawodnik ma za zadanie np. rzucać piłkę do swojego partnera stojącego naprzeciwko lub też przerzucać ją w powietrzu z ręki do ręki. Z biegiem czasu można zwiększać masę takowej piłki, zwiększając przy tym trudność ćwiczenia.

Wyświetl ten post na Instagramie.

@gopro

Post udostępniony przez Daniel Ricciardo (@danielricciardo)

Ważne jest także zdrowie

Kierowcy wykonują także tak popularne ćwiczenia jak np. martwy ciąg na prostych nogach. Ma on za zadanie rozciągnąć i wzmocnić mięśnie dwugłowe nóg, które są narażone na przykurczanie ze względu na pozycję ciała w bolidzie. Siła kończyn dolnych jest także ważna w kontekście przekazywania i dozowania energii podczas hamowania i przyspieszania na torze.

Długotrwałe przebywanie w samochodzie, w niezbyt korzystnej dla organizmu pozycji, na napięciu mięśniowym nie jest dla ciała korzystne. W związku z tym poza czasem spędzanym na torze, ważny jest ruch oraz ćwiczenia rozciągające, które pomagają zawodnikom zachować zdrowie, mimo działających na nich ogromnych przeciążeń.

Czy jesteś zaskoczony tym, jak wymagająca pod względem fizycznym jest Formuła 1?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×