KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

F1: Haas oskarża rywali o hipokryzję. "Staramy się rozwiązać problem, a tworzymy dwa kolejne"

Kierownictwo Haasa ostro zareagowało na ostatnią propozycję, by zespoły F1 publikowały wybrane projekty w internecie i udostępniały je rywalom. - Pachnie mi tu hipokryzją - skomentował Gunther Steiner, szef Haasa.

Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
Kevin Magnussen Materiały prasowe / Haas / Na zdjęciu: Kevin Magnussen
Haas od początku swojej działalności w F1 jest pod ostrzałem rywali. Takie zespoły jak Williams czy McLaren mają za złe Amerykanom, że kupują oni gotowe części w fabrykach Ferrari i Dallary, a następnie jedynie je składają w całość. Claire Williams sugerowała nawet wielokrotnie, że taka współpraca powinna być zakazana w F1.

Tymczasem przy okazji dyskusji na temat zmian regulaminowych w F1 w roku 2021 niektóre zespoły zaproponowały ideę "open source" (czytaj więcej o tym TUTAJ). Miałaby ona polegać na tym, że ekipy publikowałyby część projektów w internecie i dostęp do nich miałaby każda z zainteresowanych stron.

Czytaj także: Kubica musiał walczyć o udowodnienie swojej pozycji

Gdy Gunther Steiner usłyszał o tej propozycji, wybuchnął śmiechem i oskarżył rywali z F1 o hipokryzję. - Mamy tutaj pewną niespójność. Jak widać, punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Niektórzy zdają się mówić "nie chcemy żebyś kupował gotowe części, ale jeśli umieścisz je w internecie, to chętnie je skopiujemy od ciebie" - powiedział Steiner w rozmowie z "Autosportem".

ZOBACZ WIDEO El. Euro 2020: Łotwa - Polska. Bereszyński o swojej pozycji. "Zawsze będę prawym obrońcą. Tam czuję się najlepiej"

Idea "open source" ma zastąpić w F1 standaryzację części. Zespoły nie zgodziły się bowiem na to, aby wybrane elementy samochodów były dostarczane przez podmioty zewnętrzne. Miało to obniżyć cenę i wyrównać stawkę. Ekipy podnosiły jednak argument, że firmy zewnętrzne mogą dostarczać produkty niskiej jakości.

- Ja do tego zawsze podchodzę zrelaksowany - dodał szef Haasa, który zwrócił uwagę na to, że koncepcja "open source" może zostać równie szybko skrytykowana przez niektóre zespoły F1.

Czytaj także: Kierowcy ze środka stawki F1 czują się sfrustrowani

- Może być tak, że ktoś uzna, że nie stać go na opracowanie danej części, która będzie udostępniona w internecie. I wtedy możemy sobie stworzyć kolejny problem, bo ktoś powie, że musimy określić w jaki sposób należy ją produkować - wyjaśnił.

Włoch podkreślił, że momentami ekipy w F1 potykają się o własne nogi. - Sami się potrafimy zakręcić. Staramy się rozwiązać problem, a tworzymy przy tym dwa kolejne. Następnie tworzymy dwie poprawki, w efekcie czego mamy już cztery problemy. Na pewnym etapie już nic nie wiemy - podsumował szef Haasa.Oglądaj wyścigi Formuły 1 w WP Pilot

Czy zgadzasz się z Guntherem Steinerem?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Sporty Motorowe na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×