Nie żyje Lidia Szczerbińska-Król

Zmarła Lidia Szczerbińska-Król, medalistka olimpijska z Melbourne (1956) w gimnastyce artystycznej. Niedługo po igrzyskach osiedliła się w Australii, gdzie została do końca życia. W kwietniu skończyłaby 90 lat.

Mateusz Kozanecki
Mateusz Kozanecki
Lidia Szczerbińska-Król PAP / Zbigniew Rakoczy / Na zdjęciu: Lidia Szczerbińska-Król
Lidia Szczerbińska-Król urodziła się 30 kwietnia 1934 roku w Warszawie, ale przez całą karierę związana była z krakowską Gwardią. Barw tego klubu broniła w latach 1948-1956.

Ukończyła Technikum Wychowania Fizycznego w Gdańsku. Swój największy sukces wywalczyła w 1956 roku, pod koniec swoich startów.

Wraz z koleżankami z drużyny sięgnęła wtedy po brązowy medal igrzysk olimpijskich w rywalizacji drużynowej z przyborem. Oprócz niej w zespole znalazły się Dorota Horzonek, Natalia Kot, Helena Rakoczy, Barbara Ślizowska i Danuta Stachow.

Ponadto Szczerbińska-Król miała w swoim dorobku dwa srebrne medale Festiwalu Młodzieży i Studentów - w wieloboju drużynowym i ćwiczeniu z przyborem.

Po igrzyskach w Melbourne wyemigrowała do Australii, gdzie następnie wyszła za mąż za Jerzego Króla. Na Antypodach pozostała do końca życia.

Polska Agencja Prasowa przekazała, że Lidia Szczerbińska-Król zmarła 17 lutego w otoczeniu rodziny. Miała 89 lat.

Czytaj także:
Nikola Grbić ma plan. Celem jest medal igrzysk olimpijskich
Ależ niespodzianka! Wielki sukces Polek

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×