Pustynia zamarza - Arabowie zamieniają piasek na łyżwy

Kilka miesięcy temu pisałam o wielkiej miłości Kenijczyków do hokeja, a tymczasem portal "The New Arab" opublikował bardzo ciekawy tekst o coraz większej popularności tej dyscypliny wśród mieszkańców tego rejonu świata.

HOKEJ.NET
HOKEJ.NET
Hala hokejowa i kibice Getty Images / Hala hokejowa i kibice
Artykuł ukazał się przy okazji rozegranego w Kuwejcie Arab Cup for Ice Hockey, turnieju, który cieszył się dużą popularnością wśród kibiców i sporą frekwencją na trybunach.

Impreza odbyła się w dniach 4-14 maja i wzięło w niej udział osiem państw: Egipt, Tunezja, Algieria, Maroko, Kuwejt, Oman, Arabia Saudyjska, Bahrajn oraz Liban, który ją wygrał. Drugie miejsce na podium zajęli gospodarze, a brązowy medal przypadł Omanowi. Co ciekawe, była to pierwsza od 15 lat edycja Arab Cup for Ice Hockey i - według organizatorów - od teraz ma się on odbywać co roku.

Hokej na lodzie jest dyscypliną, na którą w krajach arabskich zwraca się coraz większą uwagę. Tamtejsze reprezentacje zajmują miejsca w czwartej i piątej dziesiątce rankingów IIHF, ale konsekwentnie pną się w górę.

ZOBACZ WIDEO: Fernando Santos nie porwał polskich piłkarzy. "Nie ma chemii"
Powstaje tam coraz więcej programów promujących hokej i zachęcających młodzież do wstępowania do klubów. Wśród osób odpowiedzialnych za promocję i wzmacnianie pozycji tego sportu wśród arabskich narodowości jest m.in. Khaled Mrini, wiceprezes Marokańskiego Związku Hokeja na Lodzie, który dorastał w Kanadzie i tam zaraził się miłością do tej pięknej dyscypliny.

- Pierwszym zadaniem naszej ogólno-arabskiej federacji jest zorganizowanie cyklicznych, corocznych turniejów, żeby stworzyć stałą społeczność kibiców i pasjonatów hokeja, żeby przestał on być postrzegany u nas jako egzotyczna ciekawostka, tylko zaczął rosnąć i rozwijać się tak, jak ma to miejsce w innych rejonach świata - mówi Mrini portalowi "The New Arab".

- Wszystko zaczęło się w 2005 roku, gdy w Rabacie otwarto pierwsze w regionie lodowisko. Teraz mamy tu piętnaście drużyn narodowych i ponad 1000 zawodowych graczy, którzy ze sobą rywalizują. Początki były trudne, bo ludzie byli przekonani, że hokej jest bardzo drogim sportem, na szczęście udało nam się ich przekonać, że to nieprawda, że mogą się nim cieszyć osoby pochodzące z różnych grup społecznych. Wierzę, że w naszej części świata jest miejsce dla hokeja. Wiemy, że jest tu duża ciekawość i głód tego sportu. Gdy organizowaliśmy w Rabacie, w Maroku, w 2016 roku African Cup, zainteresowanie było tak duże, że z powodów bezpieczeństwa musieliśmy ograniczyć liczbę kibiców, którzy chcieli wejść na teren lodowiska i oglądać mecze. Mamy utalentowaną, ambitną młodzież, chcącą rywalizować z reprezentantami innych krajów, szukającą dla siebie sportowej alternatywy poza piłką nożną.

W maju 2022 roku reprezentacji Algierii, jako jedyna spośród arabskich państw, brała udział w Development Cup of Ice Hockey w Niemczech. Jej uczestnictwo w turnieju wywołało niemałe zainteresowanie mediów, a na imprezę przyjechała spora ilość kibiców z rozsianych po Europie algierskich diaspor, by dopingować swoich zawodników.

- Hokej na lodzie bardzo się u nas rozwija - mówi Karim Kerbouche, który w 2008 roku zorganizował pierwszą edycję Arab Cup. – Jako region jesteśmy w tym sporcie coraz lepsi i mamy dużo pomysłów oraz determinację, by to udowodnić.

Gorący, pustynny klimat, tak odległy od zimnych rejonów Ameryki Północnej, skąd hokej rozlał się na świat, nie jest tu, w przekonaniu Kerbouche’a, żadną przeszkodą o czym świadczy coraz więcej lodowisk powstających w arabskich krajach, chociaż martwi brak chociaż jednego takiego obiektu w Algierii. Reprezentanci tego kraju grają i trenują zatem w innych krajach i spotykają się dopiero przed samymi turniejami.

– Jestem spokojny o tutejszą przyszłość hokeja. Naszym zadaniem jest, poza samym rozwojem tego sportu, scalanie i integracja krajów regionu Północnej Afryki, Środkowego Wschodu i Zatoki Perskiej, wypracowanie wspólnych standardów opartych na wzajemnym szacunku i kooperacji, bo tylko to uczyni nasz region hokejowo jeszcze silniejszym i lepszym. Są to aspekty, nad którymi musimy się skupić – wyjaśnia.

Agatha Rae

Czytaj także:
GKS Katowice będzie mieć nowego prezesa
Rewolucja. Lawina odejść z Cracovii

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×