MŚ w hokeju: Rosjanie załatwili Duńczyków w 70 sekund. Problemy Kanadyjczyków z Francuzami

Rosja i Kanada odniosły czwarte zwycięstwa w hokejowych mistrzostwach świata. Hokeiści z Kraju Klonowego Liścia męczyli się w czwartek z Francuzami. Rosjanie natomiast strzelili w ciągu 70 sekund trzy gole Duńczykom.

Rafał Smoliński
PAP/EPA / ETIENNE LAURENT

W czwartek dokończono czwartą kolejkę fazy zasadniczej. W Kolonii Rosjanie zmierzyli się na początek z Duńczykami i dla losów spotkania kluczowe okazało się 70 sekund drugiej tercji. W 37. minucie wynik meczu otworzył Bogdan Kisielewicz, a po zaledwie 18 sekundach trafił Siergiej Płotnikow. Z kolei 52 sekund później było już 3:0 za sprawą Nikity Gusiewa i taki rezultat utrzymał się do końca spotkania.

Wieczorem Szwedzi zmierzyli się z niepokonanymi dotychczas Łotyszami. Hokeiści Trzech Koron wygrali 2:0 po bramkach Gabriela Landeskoga i Eliasa Lindholma. Golkiper Skandynawów, Eddie Lack, obronił 19 strzałów i zachował czyste konto. Szwecja odniosła dopiero drugie zwycięstwo w tych mistrzostwach, ale wcześniej przegrała tylko z faworyzowanymi Rosjanami i Amerykanami. Łotwa ma w dorobku dziewięć punktów, lecz teraz czekają ją mecze z dużo trudniejszymi zespołami.

Po 60 minutach nie było goli w rozgrywanym w dawnej paryskiej hali Bercy meczu Czechy - Norwegia. Obie ekipy do końca będą walczyć o miejsce w ćwierćfinale. Po czwartkowym spotkaniu swoje szanse zwiększyli hokeiści naszych południowych sąsiadów, bowiem w dogrywce zwycięskiego gola strzelił Jan Kovar. Wcześniej Czesi mieli znaczną przewagę, lecz wywalczyli tylko dwa punkty, zaś Skandynawowie jeden.

Wieczorem doszło w Paryżu do hitowego starcia Kanadyjczyków z Francuzami. Trzy lata temu Trójkolorowi pokonali nawet utytułowanych rywali po serii rzutów karnych. W czwartek przegrali 2:3, ale walczyli do samego końca. Decydujące trafienie uzyskał w 43. minucie Marc-Andre Vlasic. Wcześniej gospodarze prowadzili 2:1, lecz przed zakończeniem drugiej tercji wyrównał Claude Giroux.

Po czterech kolejkach Rosjanie i Kanadyjczycy są o krok od zapewnienia sobie miejsca w ćwierćfinale. Do dalszej fazy awansują po cztery najlepsze drużyny z każdej grupy. Zespoły, które zajmą ostatnie miejsca w grupach, spadną do Dywizji 1A. Relegowana na pewno nie zostanie Dania, ponieważ w przyszłym roku będzie gospodarzem mistrzostw.