MŚ w hokeju: Amerykanie lepsi od Kanadyjczyków po rzutach karnych. Rosjanie postrzelali Francuzom

Reprezentacja USA zwycięstwem 5:4 nad Kanadą zainaugurowała występ w 82. edycji hokejowych mistrzostw świata rozgrywanych w Danii. W meczu otwarcia grupy A Rosja nie dała żadnych szans Francji.

Rafał Smoliński
Amerykanie cieszą się ze zwycięstwa Getty Images / Martin Rose / Na zdjęciu: Amerykanie cieszą się ze zwycięstwa
Mistrzostwa świata będą dla kilku drużyn okazją do rewanżu za tegoroczne zimowe igrzyska olimpijskie. Zespoły mogą korzystać z usług graczy, którzy zakończyli już sezon w NHL, dlatego emocji na lodowiskach w Danii z pewnością nie zabraknie. Już na inaugurację zmagań w grupie B spotkały się w Herning ekipy Kanady i USA. Święta wojna pomiędzy Amerykanami a hokeistami z Kraju Klonowego Liścia zakończyła się serią rzutów karnych.

Już w 1. minucie gola dla Kanadyjczyków zdobył Pierre-Luc Dubois. Potem na 2:0 podwyższył Ryan O'Reilly, ale Amerykanie nie dali się zdominować i natychmiast odpowiedzieli trafieniem Andersa Lee. Na początku drugiej tercji do remisu doprowadził Dylan Larkin, a w 30. minucie ładnym trafieniem popisał się Johnny Gaudreau. Reprezentanci USA stracili przewagę w 38. minucie, gdy wyrównał Anthony Beauvillier.

W trzeciej tercji padły dwa gole. Najpierw drugą w meczu bramkę strzelił Larkin, a w 51. minucie wyrównał Colton Parayko. Po 60 minutach był remis po 4. W dogrywce obie ekipy miały swoje szanse i zagrały w przewadze 4 na 3, lecz rezultat pozostał bez zmian. Wówczas doszło do rzutów karnych. Na trafienie Cama Atkinsona w pierwszej serii odpowiedział w drugiej turze Jordan Eberle.  Po 10 "najazdach" był remis, zatem odbyła się szósta kolejka. W niej Atkinson po raz drugi pokonał Darcy'ego Kuempera, po czym Keith Kinkaid zatrzymał strzał Eberle'ego.

Niespodzianki nie było w pierwszym meczu grupy A, który został rozegrany w Kopenhadze. Prowadzona przez nowego trenera Ilję Worobiowa Rosja rozgromiła Francję 7:0. Dwa gole dla "Sbornej" zdobył Kiriłł Kaprizow, a po jednym strzelili Paweł Buczniewicz, Jewgienij Dadonow, Aleksander Barabanow, Maksim Szałunow i Artiom Anisimow.

Do ćwierćfinału mistrzostw świata awansują po cztery najlepsze drużyny z grupy A i B. Dwa najgorsze zespoły turnieju w Danii spadną do Dywizji 1A. Relegowana nie może zostać Słowacja, która będzie gospodarzem przyszłorocznych mistrzostw elity.

Grupa A:

Rosja - Francja 7:0 (3:0, 1:0, 3:0) 1:0 - Kaprizow (Dadonow, Zaicew) 8' 2:0 - Buczniewicz (Grigorienko, Niestierow) 9' (5 na 4) 3:0 - Dadonow (Kaprizow, Chafizullin) 11' 4:0 - Kaprizow (Daciuk, Zajcew) 38' 5:0 - Barabanow (Kisielewicz, Kabłukow) 43' 6:0 - Szałunow (Daciuk, Chafizullin) 45' (5 na 4) 7:0 - Anisimow (Niestierow, Grigorienko) 58' (5 na 4)