MŚ dywizji 1B w hokeju kobiet: Polki przed historyczną szansą. Zagrają o awans na zaplecze elity

Hokejowa reprezentacja Polski kobiet będzie miała w piątek szansę wygrać rozgrywane w Pekinie mistrzostwa świata dywizji 1B i awansować na zaplecze elity. W środę Biało-Czerwone pokonały po niesamowitym boju Chinki 4:3.
Rafał Smoliński
Newspix / MICHAL CHWIEDUK / FOKUSMEDIA / Na zdjęciu: reprezentantki Polski w hokeju na lodzie

Biało-Czerwone nie mają korzystnego bilansu z reprezentantkami Państwa Środka. W trzech poprzednich meczach nie zdobyły bramki i doznały porażek. Nie były więc faworytkami środowego spotkania, ale determinacją i niesamowitą wolą walki zdołały uzyskać korzystny rezultat.

Chinki wyszły na prowadzenie już w 1. minucie, ale na to trafienie jeszcze w pierwszej tercji odpowiedziała Wiktoria Sikorska. Potem Polki wykorzystały swoje szanse, gdy grały w przewadze. Po dwóch trafieniach Karoliny Późniewskiej i golu Wiktorii Gogoc prowadziły po 50 minutach 4:1. Gospodynie rzuciły się do ataków. Dwie bramki strzeliła Xin Fang, ale nasze reprezentantki wygrały ostatecznie 4:3.

- Dziewczyny piszą historię! Jestem dumny z każdej z nich, bo zostawiają serce na lodzie. Walczyły nie tylko z drużyną przeciwną, ale i całym stadionem, gdyż mecz odbywał się przy pełnym lodowisku. Jestem z nich dumny i dziękuję za walkę - powiedział trener Ivan Bednar, cytowany przez oficjalny portal PZHL.

Polki rzeczywiście mają szansę na historyczny sukces. W piątek zagrają o miejsce w dywizji 1A z Holenderkami, które jak na razie mają komplet punktów. Aby Biało-Czerwone zagrały w przyszłym roku na zapleczu elity, muszą wygrać w regulaminowym czasie gry. To nie będzie łatwe zadanie, bowiem w tym roku Holenderki zwyciężyły nasze hokeistki już dwukrotnie w ramach meczów kontrolnych.

Polska - Chiny 4:3 (1:1, 2:0, 1:2)