MŚ dywizji 1B w hokeju: zwycięstwo na pożegnanie z Tallinem. Polacy pokonali Japończyków

Hokejowa reprezentacja Polski pokonała Japonię 7:4 w swoim ostatnim meczu mistrzostw świata dywizji 1B rozgrywanych w Tallinie. Biało-Czerwoni już wcześniej stracili szansę na awans na zaplecze elity.

Rafał Smoliński
Arkadiusz Kostek Newspix / Piotr Matusewicz / PressFocus / Na zdjęciu: Arkadiusz Kostek
Sobotnie zwycięstwo Rumunii nad Holandią sprawiło, że ci pierwsi zapewnili sobie awans do dywizji 1A. Polska aby mieć szansę, musiała liczyć na potknięcie Rumunów, a następnie pokonać Japończyków. Pierwszego punktu nie udało się zrealizować, dlatego spotkanie podopiecznych trenera Tomasza Valtonena z reprezentantami Kraju Kwitnącej Wiśni straciło na znaczeniu. Mimo tego Polacy zagrali radosny hokej i strzelili rywalom siedem bramek, tracąc przy tym cztery gole.

Wynik otworzył w 6. minucie Szymon Marzec, popisując się ładnym strzałem z bardzo ostrego kąta. Japończycy błyskawicznie odpowiedzieli, wykorzystując grę w przewadze. Potem obie drużyny miały swoje szanse, ale do końca pierwszej tercji wynik nie uległ zmianie. O zwycięstwie Polaków zadecydowała druga odsłona, którą wygrali 4:0. Najpierw na 2:1 trafił Krystian Dziubiński. Minęło 18 sekund, a Mateusz Gościński podwyższył na 3:1. Już po chwili powinno być 4:1, ale Marcin Kolusz zmarnował sytuację sam na sam. Ostatecznie, w 30. minucie na 4:1 wyprowadził Polaków Patryk Wronka. Pod koniec tercji bramkę na 5:1 zdobył jeszcze Bartłomiej Jeziorski.

W ostatniej części meczu obie drużyny zagrały ofensywnie. Najpierw trafił Yushi Nakayashiki, ale w 52. minucie na 6:2 podwyższył Mateusz Bryk. Minęły zaledwie 24 sekundy, a Johna Murraya pokonał Kota Shinohara. W ostatniej minucie bramki zdobyli jeszcze Filip Komorski i Nakayashiki. W ten sposób Biało-Czerwoni wygrali 7:4 i umocnili się na drugiej pozycji. Pokonani Japończycy już przed ostatnią kolejką gier mieli pewne utrzymanie w dywizji 1B. Turniej ukończyli na najniższym stopniu podium.

Zwycięstwo nad Japonią nie zmieniło sytuacji Polski w końcowej tabeli. Nasi hokeiści wywalczyli w Tallinie 13 punktów, czyli tyle samo co Rumuni, z którymi przegrali bezpośredni mecz. On też zdecydował o tym, że Biało-Czerwoni pozostaną w dywizji 1B i będą w przyszłym roku grać z Japończykami, Ukraińcami, Estończykami, Serbami (triumfatorzy mistrzostw świata dywizji 2A w Belgradzie) oraz spadkowiczami z dywizji 1A (Litwini, Węgrzy lub Słoweńcy). Hokejową trzecią ligę opuszczają Holendrzy, których los przypieczętowała sobotnia porażka z Rumunami 1:3. Na zakończenie turnieju w Tallinie Estończycy pokonali po dogrywce Ukraińców 4:3.

5:1 - Jeziorski (Malasiński, Bryk) 39'
5:2 - Nakayashiki (Sato, Sato) 43' (4 na 5)
6:2 - Bryk (Wronka) 52' (5 na 4)
6:3 - Shinohara (Sato, Furuhashi) 53'
7:3 - Komorski (Kapica) 60'
7:4 - Nakayashiki (Furuhashi) 60'

Polska: Murray - Kolusz, Dronia, Wronka, Dziubiński, Kapica - Bryk, Kostek, Neupauer, Domogała, Malasiński - Ciura, Wajda, Komorski, Gosciński, Jeziorski - Łyszczarczyk, Marzec, Starzyński, Michalski.

Japonia: Onoda (od 30. minuty Hata) - Kawai, Yamada, Nakayashiki, Saito, Sato - Sato, Hashimoto, Furuhashi, Shinohara, Hirano - Minoshima, Ito, Terao, Iwamoto, Terao - Hayata, Hashiba, Miura, Osaka.