MŚ w hokeju: Szwajcarzy nastrzelali bramek Włochom. Duńczycy wygrali z Francuzami po karnych

Szwajcaria rozgromiła Włochy 9:0 w swoim pierwszym meczu hokejowych mistrzostw świata elity rozgrywanych na Słowacji. W Koszycach Duńczycy lepiej wykonywali rzuty karne od Francuzów i wygrali 5:4.

Rafał Smoliński
hokeiści Szwajcarii cieszą się z bramki Getty Images / RvS.Media/Robert Hradil / Na zdjęciu: hokeiści Szwajcarii cieszą się z bramki
W zeszłym roku Szwajcarzy przywieźli srebrne medale z mistrzostw świata rozgrywanych w Danii. Teraz występ w Bratysławie rozpoczęli od meczu z beniaminkiem elity, Włochami. Helweci nie mieli litości i zaaplikowali hokeistom Italii dziewięć bramek, co jest rekordem w historii spotkań obu drużyn na czempionacie. Hat-trickiem popisał się Kevin Fiala, a jednym trafieniu uzyskali Gregory Hofmann, Lino Martschini, Vincent Praplan, Simon Moser, Romain Loeffel i Nico Hischier. Szwajcarzy mogli wygrać wyżej, wszak oddali na włoską bramkę aż 61 strzałów. Rywale uniknęli jednak dwucyfrowego rezultatu.

Bardziej wyrównany mecz został rozegrany w Koszycach. W ciągu 60 minut regulaminowego czasu gry Duńczycy i Francuzi zdobyli po 4 gole, a wydarzenia na lodzie zmieniały się jak w kalejdoskopie. Najpierw prowadzili Trójkolorowi, ale Skandynawowie wyszli na prowadzenie pod koniec pierwszej tercji. Potem stracili trzy bramki, ale ruszyli w pogoń i wyrównali na po 4. Dogrywka nie przyniosła rozstrzygnięcia, dlatego rozegrano rzuty karne. W czterech seriach najazdów padło pięć goli, a tego decydującego zdobył dla Duńczyków Frederik Storm.

Faza zasadnicza mistrzostw świata potrwa do 21 maja. Do ćwierćfinału awansują po cztery najlepsze zespoły z każdej grupy. Z kolei dwie najgorsze ekipy słowackiego turnieju spadną do dywizji 1A.

Dania - Francja 5:4 po karnych (2:1, 1:3, 1:0, 0:0, 1:0) 0:1 - Bertrand (Claireaux, Hecquefeuille 9' (5 na 4) 1:1 - Storm 20' 2:1 - Lauridsen (Storm, Jensen) 20' (5 na 4) 2:2 - Dame-Malka 25' 2:3 - Fleury (Bozon, Hecquefeuille) 33' 2:4 - Claireaux (Rech, Bozon) 34' (5 na 4) 3:4 - Eller (Boedker) 36' 4:4 - J. Jensen (N. Jensen, Meyer) 47' 5:4 - Storm 65' (zwycięski rzut karny)

Grupa B:

Szwajcaria - Włochy 9:0 (4:0, 2:0, 3:0) 1:0 - Fiala (Josi) 2' 2:0 - Hofmann (Genazzi, Kurashev) 8' 3:0 - Martschini (Frick) 11' 4:0 - Praplan (Ambühl, Fiala) 20' (5 na 4) 5:0 - S. Moser (Ambühl, J. Moser) 22' 6:0 - Fiala (Hischier) 24' 7:0 - Fiala (Hischier, Praplan) 42' (5 na 4) 8:0 - Loeffel (Rod) 47' 9:0 - Hischier (Praplan) 50'

1 Czechy 2 2 0 0 0 12:4 6
2 Szwajcaria 1 1 0 0 0 9:0 3
3 Rosja 1 1 0 0 0 5:2 3
4 Łotwa 1 1 0 0 0 5:2 3
5 Szwecja 1 0 0 0 1 2:5 0
6 Austria 1 0 0 0 1 2:5 0
7 Włochy 1 0 0 0 1 0:9 0
8 Norwegia 2 0 0 0 2 4:12 0

Czy Szwajcaria zdobędzie medal mistrzostw świata na Słowacji?