MŚ w hokeju: Plachta jednym z bohaterów Niemiec. Szwedzi rozbili Włochów

Matthias Plachta, syn byłego trenera polskiej kadry Jacka Płachty, strzelił bramkę dla Niemiec w wygranym 2:1 meczu z Danią w ramach mistrzostw świata elity w hokeju na lodzie. Kolejnej dotkliwej porażki doznali Włosi, których rozgromili Szwedzi.

Rafał Smoliński
Matthias Plachta (z lewej) cieszy się z bramki Getty Images / Martin Rose / Na zdjęciu: Matthias Plachta (z lewej) cieszy się z bramki
Spotkania Niemców z Duńczykami zawsze budzą emocje i nie inaczej było w Koszycach. Na pierwszego gola trzeba było poczekać do 31. minuty, a zdobył go Matthias Plachta. Pod koniec drugiej tercji na 2:0 podwyższył Frederik Tiffels, ale mecz był daleki od rozstrzygnięcia. Mathias Bau Hansen zmniejszył stratę w 51. minucie. Duńczycy do końca walczyli o wyrównanie, zagrali nawet bez bramkarza, jednak nasi zachodni sąsiedzi przetrwali i wygrali 2:1. Dla Niemców to druga wygrana w turnieju, dająca prawo myśleć o awansie do ćwierćfinału. Pokonani przez nich Duńczycy będą musieli skupić się na walce o pozostanie w elicie.

Utrzymanie na najwyższym szczeblu rozgrywkowym będzie bardzo trudnym zadaniem dla reprezentantów Włoch. Po bolesnej porażce 0:9 ze Szwajcarami hokeiści Italii ulegli w niedzielę Szwedom 0:8. Po dwóch tercjach nie było tak źle, bowiem na tablicy wyników było tylko 0:2. Zawodnicy Trzech Koron jednak nie odpuścili i dołożyli sześć goli w ostatniej części meczu. Hat-tricka skompletował Anton Lander. Dwie bramki dołożył Patric Hornqvist, a po jednej Oskar Lindblom, Marcus Kruger i William Nylander. Szwedzi wygrali pierwszy mecz w Bratysławie i mają na koncie trzy punkty. Włosi są jak na razie najgorszą ekipą słowackiego czempionatu.

Faza zasadnicza mistrzostw świata potrwa do 21 maja. Do ćwierćfinału awansują po cztery najlepsze zespoły z każdej grupy. Z kolei dwie najgorsze ekipy słowackiego turnieju spadną do dywizji 1A.

Grupa B:

Szwecja - Włochy 8:0 (1:0, 1:0, 6:0) 1:0 - Lander (Bratt, Eriksson) 3' 2:0 - Hornqvist (Pettersson, Eriksson) 26' (5 na 4) 3:0 - Lindblom (Kempe, Nylander) 42' (5 na 4) 4:0 - Kruger (Rasmussen, Kempe) 43' 5:0 - Lander (Eriksson) 49' (4 na 5) 6:0 - Nylander 53' 7:0 - Lander (Lindholm) 56' 8:0 - Hornqvist (Kempe) 59'

1 Szwajcaria 2 2 0 0 0 12:1 6
2 Czechy 2 2 0 0 0 12:4 6
3 Rosja 2 2 0 0 0 10:2 6
4 Szwecja 2 1 0 0 1 10:5 3
5 Łotwa 2 1 0 0 1 6:5 3
6 Norwegia 2 0 0 0 2 4:12 0
7 Austria 2 0 0 0 2 2:10 0
8 Włochy 2 0 0 0 2 0:17 0