MŚ w hokeju: Brytyjczycy postawili się Amerykanom. Czwarta wygrana Szwajcarów

Wielka Brytania doznała czwartej porażki w hokejowych mistrzostwach świata elity, ale pozostawiła po sobie dobre wrażenie w meczu z USA. Kompletem zwycięstw może się pochwalić Szwajcaria, która w środę pokonała Norwegię.

Rafał Smoliński
Patrick Kane, kapitan drużyny USA Getty Images / Martin Rose / Na zdjęciu: Patrick Kane, kapitan drużyny USA
W Koszycach kibice hokeja spodziewali się wielkiego strzelania i padło dziewięć bramek, ale trzy z nich zdobyli Brytyjczycy. Amerykanie oddali aż 65 strzałów, a golkiper Ben Bowns skapitulował sześciokrotnie. Wynik meczu otworzył James van Riemsdyk, ale jeszcze przed pierwszą przerwą wyrównał Mike Hammond. W drugiej tercji dla ekipy USA trafili Clayton Keller, Chris Kreider i Alex DeBrincat, a dla zespołu beniaminka Brett Perlini. Z kolei w ostatniej odsłonie gole zdobyli Patrick Kane i Derek Ryan oraz Ben Davies. Tym samym Amerykanie wygrali 6:3 i mają teraz na koncie osiem punktów. Natomiast Brytyjczycy doznali czwartej porażki, ale ciągle mogą się utrzymać w elicie.

Komplet punktów po czterech meczach mają na koncie zeszłoroczni srebrni medaliści mistrzostw świata, Szwajcarzy. W środę Helweci pokonali w Bratysławie Norwegów 4:1. Dwa gole zdobył Andres Ambühl. Po jednym dołożyli Nico Hischier i Gregory Hofmann. Honorowe trafienie dla Skandynawów uzyskał Tobias Lindstrom. Norwegowie nie mają jeszcze na koncie żadnego punktu i będą walczyć o utrzymanie. Z kolei Szwajcarzy pokonali cztery niżej notowane drużyny i dzięki kompletowi punktów mogą się już przygotowywać do występów w fazie pucharowej.

Faza zasadnicza mistrzostw świata potrwa do 21 maja. Do ćwierćfinału awansują po cztery najlepsze zespoły z każdej grupy. Z kolei dwie najgorsze ekipy słowackiego turnieju spadną do dywizji 1A.

Grupa B:

Szwajcaria - Norwegia 4:1 (1:0, 1:0, 2:1) 1:0 - Ambühl (Bertschy, Loeffel) 6' 2:0 - Hischier (Fiala) 21' 3:0 - Hofmann (Martschini) 50' 4:0 - Ambühl (Genazzi, Moser) 57' 4:1 - Lindstrom (Reichenberg) 59'

8 Włochy 4 0 0 0 4 0:30 0

Czy Wielka Brytania zdobędzie punkt podczas tegorocznych mistrzostw świata elity?