MŚ w hokeju: Brytyjczycy uniknęli dwucyfrowego wyniku z Duńczykami. Cenna wygrana Łotyszy

Wielka Brytania przegrała 0:9 z Danią w swoim trzecim meczu hokejowych mistrzostw świata elity. W Bratysławie porażki 0:3 z Łotyszami doznali Włosi, którzy pozostają jedynym zespołem bez bramki na koncie.

Rafał Smoliński
Duńczycy cieszą się z bramki Getty Images / Martin Rose / Na zdjęciu: Duńczycy cieszą się z bramki
W Koszycach niespodzianki nie było. Po kilku minutach Brytyjczycy złapali dwie kary i Ben Bowns dwukrotnie skapitulował, gdy jego zespół grał w osłabieniu. W pierwszej tercji przepuścił jeszcze jednego gola. W drugiej odsłonie trener Wyspiarzy zdecydował się przy stanie 0:4 na zmianę golkipera, ale Jackson Whistle został pokonany aż pięciokrotnie. Duńczycy mieli szanse na kolejne bramki, jednak skończyło się na 9:0. Hat-trickiem popisał się Morten Poulsen, a dwa trafienia uzyskał Nicklas Jensen. Brytyjczycy pozostają bez punktu w słowackim czempionacie i z bardzo trudnym zadaniem utrzymania się w elicie.

Krok w kierunku ćwierćfinału uczynili we wtorek Łotysze. W Bratysławie pokonali Włochów 3:0 i mogli wygrać, lecz znakomicie bronił Andreas Bernard. Pierwsza tercja była bezbramkowa, ale tylko dlatego, że sędziowie nie uznali gola zespołowi Italii. W drugiej partii hokeiści z kraju bałtyckiego przycisnęli i efektem tego były bramki Robertsa Bukartsa i Rihardsa Marenisa. Łotysze mieli ogromną przewagę. Oddali w sumie aż 65 strzałów. Wynik meczu ustalił Teddy Blueger, który posłał krążek do pustej bramki.

Faza zasadnicza mistrzostw świata potrwa do 21 maja. Do ćwierćfinału awansują po cztery najlepsze zespoły z każdej grupy. Z kolei dwie najgorsze ekipy słowackiego turnieju spadną do dywizji 1A.

Dania - Wielka Brytania 9:0 (3:0, 5:0, 1:0) 1:0 - J. Jensen (Eller, Lauridsen) 9' (5 na 3) 2:0 - Bau Hansen (Boedker, Regin) 10' (5 na 4) 3:0 - Poulsen (Olesen) 13' 4:0 - Bruggisser (Boedker, Madsen) 22' 5:0 - Eller (J. Jensen, Regin) 24' (4 na 3) 6:0 - N. Jensen (Eller, Lauridsen) 25' (5 na 4) 7:0 - N. Jensen (Storm, Eller) 31' 8:0 - Poulsen (J. Jensen, Olesen) 36' 9:0 - Poulsen (Jakobsen) 52' (4 na 5)

Grupa B:

Łotwa - Włochy 3:0 (0:0, 2:0, 1:0) 1:0 - Ro. Bukarts (Ri. Bukarts, Meija) 30' 2:0 - Marenis (Gegeris, Freibergs) 39' 3:0 - Blueger (Balcers, Kenins) 60' (do pustej bramki)

8 Włochy 3 0 0 0 3 0:20 0

Czy Wielka Brytania zdobędzie punkt podczas tegorocznych mistrzostw świata elity?