MŚ w hokeju: Rosja ciągle niepokonana. Finlandia wypunktowała Francję

Hokejowa reprezentacja Rosji wygrała szósty z rzędu mecz i jest jedyną niepokonaną drużyną na mistrzostwach świata elity rozgrywanych w Bratysławie i Koszycach. Piąte zwycięstwo w turnieju odniosła w niedzielę Finlandia.

Rafał Smoliński
Ilja Kowalczuk Getty Images / RvS.Media/Robert Hradil / Na zdjęciu: Ilja Kowalczuk
W Bratysławie doszło do interesującego starcia Rosjan ze Szwajcarami, którzy w zeszłym roku wywalczyli srebrne medale hokejowego czempionatu. Choć Sborna była faworytem, to Helweci postawili się i mieli swoje szanse. Nie zdołali jednak pokonać Aleksandra Georgijewa. Gole zdobyli za to Rosjanie. Pierwszego strzelił w 4. minucie Artiom Anisimow. Potem po jednym trafieniu w drugiej i trzeciej tercji dołożył Nikita Kuczerow, ustalając wynik spotkania na 3:0.

Rosja wygrała już szósty mecz i pozostaje jedyną niepokonaną drużyną na Słowacji. Faworyci nie zwalniają tempa, ponieważ większa liczba punktów może bardzo pomóc w fazie pucharowej. Rywalizację w grupie B Sborna zamknie we wtorkowy wieczór ciekawie zapowiadającym się meczem ze Szwecją. Szwajcaria doznała drugiej porażki, ale ma na koncie 12 punktów. We wtorkowe popołudnie zamknie fazę grupową spotkaniem z Czechami.

W Koszycach po pewne trzy punkty sięgnęła Finlandia. Hokeiści Suomi zdominowali Francuzów, ale zadowolili się strzeleniem tylko trzech bramek. W pierwszej tercji gola zdobył Joel Kiviranta, w drugiej Niko Mikkola, a w trzeciej Jere Sallinen. Dzięki temu powrócili na pierwsze miejsce w grupie A i mogą ją wygrać, jeśli we wtorek zwyciężą Niemców. Natomiast Francuzów czeka w poniedziałkowe popołudnie ważny mecz z Brytyjczykami, którego stawką będzie utrzymanie w elicie.

Faza zasadnicza mistrzostw świata potrwa do 21 maja. Do ćwierćfinału awansują po cztery najlepsze zespoły z każdej grupy. Z kolei dwie najgorsze ekipy słowackiego turnieju spadną do dywizji 1A.

8 Wielka Brytania 6 0 0 0 6 5:38 0

Grupa B: Rosja - Szwajcaria 3:0 (1:0, 1:0, 1:0) 1:0 - Anisimow (Orłow, Gusiew) 4' 2:0 - Kuczerow (Gusiew) 27' (5 na 4) 3:0 - Kuczerow (Anisimow, Zajcew) 56'

1 Rosja 6 6 0 0 0 29:3 18
2 Czechy 6 5 0 0 1 34:10 15
3 Szwecja 5 4 0 0 1 32:10 12
4 Szwajcaria 6 4 0 0 2 23:9 12
5 Łotwa 5 2 0 0 3 13:14 6
6 Norwegia 6 2 0 0 4 18:29 6
7 Austria 6 0 0 0 6 6:36 0
8 Włochy 6 0 0 0 6 1:45 0