MŚ w hokeju: Amerykanie wyjaśnili sytuację w grupie A. Koniec marzeń gospodarzy

Drużyna USA pokonała Niemcy 3:1 i zapewniła sobie awans do ćwierćfinału hokejowych mistrzostw świata elity. W wyniku zwycięstwa Amerykanów szansę na wywalczenie przepustki do fazy play-off stracili gospodarze turnieju, Słowacy.

Rafał Smoliński
Patrick Kane, kapitan drużyny USA Getty Images / Martin Rose / Na zdjęciu: Patrick Kane, kapitan drużyny USA
W Koszycach fani gospodarzy musieli w niedzielę kibicować Niemcom, aby ci pokonali Amerykanów. Zaczęło się dobrze, bowiem bramkę dla naszych zachodnich sąsiadów zdobył Frederik Tiffels. Na to trafienie natychmiast odpowiedział jednak James van Riemsdyk i wynik remisowy utrzymywał się aż do połowy trzeciej tercji. Dopiero w 51. minucie USA wyszło na prowadzenie, a gola strzelił Dylan Larkin. Z kolei w 57. minucie Jack Eichel wykorzystał okres gry w przewadze, ustalając wynik meczu na 3:1.

Amerykanie wygrali i wyjaśnili sytuację w grupie A odnośnie awansu do ćwierćfinału. W fazie pucharowej wystąpią ekipy USA, Finlandii, Kanady i Niemiec. Nadzieję na promocję straciła organizująca turniej Słowacja, która zakończy mistrzostwa meczem z Danią. O utrzymanie w elicie będą natomiast walczyć Francja i Wielka Brytania.

W Bratysławie Czesi rozgromili Austriaków 8:0 i także przypieczętowali awans do ćwierćfinału. Dwie bramki dla reprezentantów naszych południowych sąsiadów zdobył Michal Repik, a po jednej Radek Faksa, Dominik Kubalik, Dominik Simon, Michael Frolik, Jan Kolar i Jakub Vrana. To piąta wygrana Czechow w słowackim czempionacie. Z kolei Austriacy pozostają bez zwycięstwa i w bezpośrednim meczu z Włochami zagrają o pozostanie w elicie.

Faza zasadnicza mistrzostw świata potrwa do 21 maja. Do ćwierćfinału awansują po cztery najlepsze zespoły z każdej grupy. Z kolei dwie najgorsze ekipy słowackiego turnieju spadną do dywizji 1A.

USA - Niemcy 3:1 (1:1, 0:0, 2:0) 0:1 - Tiffels (Draisaitl) 12' 1:1 - Van Riemsdyk (Keller, Martinez) 14' 2:1 - Larkin (Van Riemsdyk, Martinez) 51' 3:1 - Eichel (Kane, Suter) 57' (5 na 4)

Grupa B:

Czechy - Austria 8:0 (2:0, 3:0, 3:0) 1:0 - Faksa (Kolar, Gudas) 7' 2:0 - Kubalik (Gudas) 15' 3:0 - Simon (Voracek, Hronek) 21' 4:0 - Repik (Faksa, Kubalik) 31' (5 na 3) 5:0 - Frolik (Gulas, Hronek) 31' (5 na 3) 6:0 - Repik (Kubalik, Kolar) 43' 7:0 - Kolar (Voracek, Frolik) 45' 8:0 - Vrana (Jaskin, Faksa) 46'

1 Rosja 5 5 0 0 0 26:3 15
2 Czechy 6 5 0 0 1 34:10 15
3 Szwecja 5 4 0 0 1 32:10 12
4 Szwajcaria 5 4 0 0 1 23:6 12
5 Łotwa 5 2 0 0 3 13:14 6
6 Norwegia 6 2 0 0 4 18:29 6
7 Austria 6 0 0 0 6 6:36 0
8 Włochy 6 0 0 0 6 1:45 0