Hokej. Turniej EIHC o Puchar Niepodległości: skromne zwycięstwo Polaków nad Japończykami

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP / Adam Warżawa / Na zdjęciu: Polacy cieszą się z bramki
PAP / Adam Warżawa / Na zdjęciu: Polacy cieszą się z bramki

Od zwycięstwa 3:2 nad Japonią rozpoczęła hokejowa reprezentacja Polski udział w turnieju Euro Ice Hockey Challenge o Puchar Niepodległości na lodowisku w gdańskiej Olivii.

Polacy byli faworytami starcia z Japończykami, ale w pierwszej tercji zagrali bardzo sennie. W 16. minucie błąd Oskara Jaśkiewicza wykorzystał Keigo Minoshima, który przejął krążek i uderzył pod poprzeczkę. Wyrównał trzy minuty później Aron Chmielewski. Napastnik Ocelari Trzyniec minął obrońcę, a posłany po lodzie krążek zmieścił tuż przy słupku.

W drugiej części spotkania Polacy pokazali się z lepszej strony. Już w pierwszej akcji bramkę mógł zdobyć Krystian Dziubiński, lecz trafił w słupek. Na kolejne trafienie Biało-Czerwoni czekali do 34. minuty, gdy po wygranym buliku ładnym uderzeniem popisał się Mateusz Bryk. W 36. minucie Polacy podwyższyli na 3:1. Składną akcję wykończył stojący przed bramką Szymon Marzec.

Po dobrej drugiej tercji nasi hokeiści spuścili z tonu i złapali parę kar. W 51. minucie kontaktowego gola zdobył Shogo Nakajima. Reprezentanci Kraju Kwitnącej Wiśni wyczuli swoją szansę i dążyli do wyrównania. Niemal całe ostatnie dwie minuty zagrali bez bramkarza. Nie udało się im jednak zdobyć trzeciego gola, a Polacy nie zdołali poprawić wyniku.

Zawodnicy znad Wisły wygrali skromnie 3:2. Rywale oddali więcej celnych strzałów (36-29) i mieli więcej wygranych wznowień. Był to cenny sprawdzian, ponieważ obie drużyny spotkają się w przyszłorocznych mistrzostwach świata dywizji 1B.

W rozegranym wcześniej spotkaniu Węgry przegrały po dogrywce z Włochami 3:4, choć na minutę przed końcem regulaminowego czasu prowadziły 3:1. W sobotę Polacy zmierzą się o godz. 15:00 z Włochami, a w niedzielę zagrają z Węgrami.

Polska - Japonia 3:2 (1:1, 2:0, 0:1)

Bramki: 0:1 - Minoshima 16' 1:1 - Chmielewski (Wajda, Urbanowicz) 19' 2:1 - Bryk (Dziubiński) 34' 3:1 - Marzec (Bychawski, Zygmunt) 36' 3:2 - Nakajima (Minoshima, Takahashi) 51'

Polska: Ondrej Raszka - Mateusz Bryk, Oskar Jaśkiewicz, Sebastian Brynkus, Krystian Dziubiński, Martin Przygodzki - Bartłomiej Bychawski, Paweł Dronia, Aron Chmielewski, Dominik Paś, Maciej Urbanowicz - Patryk Wajda, Marcin Kolusz, Damian Kapica, Bartłomiej Neupauer, Bartłomiej Jeziorski - Bartosz Ciura, Dariusz Wanat, Szymon Marzec, Filip Starzyński, Paweł Zygmunt.

Japonia: Yutaka Fukufuji - Keigo Minoshima, Kotaro Yamada, Kenta Takagi, Yuto Osawa, Yushi Nakayashiki - Ryo Hashimoto, Hiroto Sato, Ikki Ikeda, Makuru Furuhashi, Hiromichi Terao - Simon Denis, Seiya Hayata, Seiji Takahashi, Shogo Nakajima, Yuto Suzuki - Yusei Otsu, Kosuke Otsu, Taiga Irikura, Kento Suzuki.