Polacy zakończyli kwalifikacje do igrzysk olimpijskich w Pekinie. Popis austriackiego napastnika

Hokejowa reprezentacja Polski zakończyła w niedzielę występ w turnieju kwalifikacyjnym do zimowych igrzysk olimpijskich w Pekinie 2022. W ostatnim meczu zawodów w Bratysławie Biało-Czerwoni ulegli Austriakom 1:4.

Rafał Smoliński
Martin Przygodzki WP SportoweFakty / Tomasz Kudala / Na zdjęciu: Martin Przygodzki
W pierwszym niedzielnym spotkaniu w Bratysławie zmierzyły się zespoły, które po dwóch kolejkach straciły szanse na występ w igrzyskach olimpijskich w Pekinie. Polacy rozpoczęli turniej kwalifikacyjny od zwycięstwa 1:0 nad Białorusinami, ale w piątek przegrali ze Słowakami 1:5. Natomiast Austriacy przegrali najpierw 1:2 z gospodarzami, a następnie 2:5 z Białorusinami. Biało-Czerwoni walczyli w niedzielę nawet o drugie miejsce w zawodach. Ich rywale nie chcieli wyjeżdżać z Bratysławy z zerowym dorobkiem punktowym i ostatnią lokatą.

Początek meczu nie zaskoczył. Austriacy ruszyli do ataku i już w 5. minucie zostali nagrodzeni. Świetne podanie od Petera Schneidera otrzymał Manuel Ganahl, który pokonał Johna Murraya. Z czasem ofensywa rywali okrzepła i swoje szanse zaczęli kreować Biało-Czerwoni. W 12. minucie do tercji przeciwników wjechał Maciej Urbanowicz i wygrał pojedynek sam na sam z Davidem Kickertem. Remisowego wyniku nie udało się jednak utrzymać do końca premierowej odsłony. W 20. minucie Brian Lebler znalazł się pod polską bramką i dobijając krążek po własnym strzale wyprowadził Austriaków na prowadzenie 2:1.

W pierwszej tercji Austriacy oddali dwa razy więcej strzałów od Polaków (12-6). W drugiej odsłonie gra trochę się wyrównała. Nasi reprezentanci mieli swoje szanse. Nie wykorzystali jednak okresu gry w przewadze. Potem sytuacje sam na sam mieli Alan Łyszczarczyk i Aron Chmielewski, ale Kickert nie dał się zaskoczyć. W odpowiedzi ze znakomitą kontrą wyszli rywale. Brian Lebler przymierzył i trafił po długim słupku. Po dwóch częściach spotkania było 3:1 dla Austriaków.

W trzeciej tercji Austriacy starali się kontrolować przebieg wydarzeń na lodzie. Oddalili grę od własnej bramki i co jakiś czas sprawdzali czujność Murraya. W połowie tej części spotkania Biało-Czerwoni mieli swoje szanse, lecz znów nie wykorzystali okresu gry w przewadze. W 54. minucie wynik meczu na 4:1 ustalił Brian Lebler, który z bliska dopełnił formalności, kompletując tym samym hat-tricka. Austriacy odnieśli zasłużone zwycięstwo. W całym spotkaniu oddali dwa razy więcej celnych strzałów (34-17).

Polacy zakończyli turniej kwalifikacyjny w Bratysławie na czwartym miejscu, ale z dorobkiem trzech punktów, co należy uznać za dobry wynik, bowiem wszyscy przeciwnicy są wyżej notowani od Biało-Czerwonych. Awans na igrzyska olimpijskie wywalczyli Słowacy, którzy w decydującym meczu pokonali Białorusinów 2:1.

W dniach 26-29 sierpnia były rozgrywane trzy turnieje kwalifikacyjne do ZIO w Pekinie. W Oslo awans na igrzyska wywalczyli Duńczycy (którzy w decydującym meczu pokonali Norwegów 2:0), natomiast w Rydze przepustkę uzyskali Łotysze (którzy w rozstrzygającym meczu wygrali z Francuzami 2:1). Tym samym Słowacja, Dania i Łotwa dołączyły do Kanady, Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego, Finlandii, Szwecji, Czech, USA, Niemiec, Szwajcarii i Chin, które miały zapewnione miejsce w turnieju olimpijskim.

Polska - Austria 1:4 (1:2, 0:1, 0:1)