Dziewięć bramek w ostatnim meczu Polek. Zdecydowała pierwsza tercja

W czwartek zakończyły się mistrzostwa świata dywizji 1B w hokeju na lodzie kobiet. W ostatnim meczu turnieju rozgrywanego na lodowisku Jantor w Katowicach Polki musiały uznać wyższość reprezentacji Chin 2:7.

Rafał Smoliński
Magdalena Łąpieś (w środku) i Qinan Zhao (z prawej) PAP / Zbigniew Meissner / Na zdjęciu: Magdalena Łąpieś (w środku) i Qinan Zhao (z prawej)
Czwartkowe spotkanie rozstrzygnęło kwestię awansu na zaplecze światowej elity. Zmierzyły się w nim dwa zespoły, które w czterech wcześniejszych meczach na lodowisku Jantor nie zaznały goryczy porażki. Faworytkami były Chinki, których barw broni aż 12 naturalizowanych zawodniczek z Kanady i USA.

- Chinki to bardzo mocny zespół. Nasza drużyna na pewno będzie walczyć, co zresztą dobitnie pokazuje w każdym meczu. W czwartek będzie się działo - mówił przed meczem trener Zbigniew Wróbel.

Niestety dla naszych pań przewagę na lodzie szybko uzyskały rywalki (w całym spotkaniu oddały 52 strzały, przy 23 gospodyń). O losach meczu zadecydowała pierwsza tercja. Reprezentantki Państwa Środka zdobyły w niej aż sześć goli. Premierowe trafienie uzyskały już w 38. sekundzie za sprawą Qiqi Lin. Ta sama zawodniczka szybko podwyższyła na 2:0. Potem strzelały jeszcze Zhixin Liu, Le Min, Xifang Zhang oraz Ni Lin.

Dopiero w drugiej odsłonie okazało się, że nie taki diabeł straszny, jak go malują. Polki zagrały uważniej w obronie. Świetnie spisywała się Martyna Sass, która po bardzo trudnej pierwszej tercji pozostała w bramce. Biało-Czerwone wykorzystały swoje szanse podczas gry w przewadze. Najpierw w 25. minucie trafiła Tetiana Onyschenko. Potem w 31. minucie bramkę strzeliła Klaudia Chrapek i nasze hokeistki schodziły z lodu po drugiej części meczu w lepszych nastrojach.

Trzecia partia była spokojniejsza. Chinki pilnowały wyniku, bo wiedziały, że taki rezultat promuje je do dywizji 1A. Miały przewagę na lodzie, ale zadowoliły się tylko jednym trafieniem, które uzyskała w 52. minucie Baiwei Yu. Nie ulega wątpliwości, że z takim składem reprezentacja Państwa Środka będzie już w przyszłym roku walczyć o elitę.

Polki przegrały ostatecznie 2:7, ale i tak mają za sobą najlepszy turniej mistrzowski w historii. Po raz pierwszy wywalczyły srebrne medale MŚ dywizji 1B. Po brąz sięgnęły Włoszki, które w czwartek pokonały Koreanki 2:1. W innym meczu Kazaszki zwyciężyły 2:0 Słowenki, które zajęły ostatnie miejsce w katowickim turnieju.

Polska - Chiny 2:7 (0:6, 2:0, 0:1)
0:1 - Lin (Liu) 1'
0:2 - Lin (Yu, Lin) 2'
0:3 - Liu (Huang, Lin) 6'
0:4 - Mi (Lin, Liu) 8'
0:5 - Zhang (Liu) 13'
0:6 - Lin (Mi) 20'
1:6 - Onyschenko (Chrapek, Późniewska) 26' (5 na 4)
2:6 - Chrapek (Czarnecka, Zielińska) 31' (5 na 3)
2:7 - Yu (Liu, Zhang) 52' (5 na 4)

Skład reprezentacji Polski: Sass - Zielińska, Chrapek, Zielińska; Późniewska, Łaskawska, Czarnecka - Gogoc, Sfora; Wieczorek, Talanda, Sikorska - Korkuz, Strzelecka; Łąpieś, Onyschenko, Dziwok - Wcisło, Wójcik, Łapińska, Brzezińska. Trener: Zbigniew Wróbel.