Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Skoki

Odważne słowa ministra. Polska powalczy o igrzyska?

Minister Sportu Kamil Bortniczuk stawia przed swoim resortem ambitne plany i zapowiada chęć aplikowania o organizację igrzysk olimpijskich. - Za kilka lat będziemy lepiej przygotowani niż Barcelona w 1992 roku czy Ateny w 2004 roku - mówi.

Mateusz Puka
Mateusz Puka
Kamil Bortniczuk PAP / Grzegorz Momot / Na zdjęciu: Kamil Bortniczuk
Ostateczna decyzja w tej sprawie zostanie podjęta w przyszłym roku. Znane są wstępne założenia projektu. Polska miałaby wziąć udział w konkursie na organizatora igrzysk w 2036 roku, czyli powalczyć o organizację zawodów w pierwszym dostępnym terminie. W 2024 gospodarzem będzie Paryż, potem sportowców ugości Los Angeles, a cztery lata później australijskie Brisbane. Potem przyjdzie czas na Kraków czy Warszawę?

- Skoro wszystkie imprezy sportowe organizowane w naszym kraju kończą się sukcesem i jeśli takim sukcesem zakończą się też przyszłoroczne Igrzyska Europejskie, to nic nie będzie stało na przeszkodzie byśmy złożyli aplikację. Najbliższy wolny termin to igrzyska olimpijskie w 2036 roku, więc ta edycja lub następne, to dla Polski realne terminy, by powalczyć o organizację igrzysk. Musimy stawiać przed sobą ambitne cele - uważa minister sportu Kamil Bortniczuk.

Formalne przygotowania do złożenia aplikacji mają rozpocząć się po zakończeniu przyszłorocznych Igrzysk Europejskich, które odbędą się w Krakowie i Małopolsce. "Próba generalna" będzie kosztować kilkaset milionów złotych. 200 mln będzie pochodziło z budżetu państwa, a po 100 milionów złotych wydadzą samorządy województwa Małopolskiego i miasta Kraków. Pozostałe setki milionów to wydatki związane z infrastrukturą.

ZOBACZ WIDEO: Lewandowski już żałuje przejścia do Barcelony? "Tu nie mam wątpliwości!"

W przypadku igrzysk olimpijskich koszty organizacji będą kilkukrotnie wyższe, ale to nie przeraża ministra sportu.

- Proszę zwrócić uwagę, że mówimy o perspektywie organizacji igrzysk za około 15 lat. Jeśli utrzymamy tempo wzrostu gospodarczego z ostatnich 30 lat, to za kolejne 15 lat będziemy na poziomie bogactwa najbogatszych krajów na świecie, a przynajmniej w wąskim gronie najbogatszych krajów na świecie. Nie widzę więc powodu dlaczego nie mielibyśmy zorganizować igrzysk olimpijskich. Jeśli będziemy na ścieżce rozwoju gospodarczego, na której co do zasady jesteśmy - mimo COVID-19 i tymczasowych wahnięć spowodowanych cenami energii - to my za kilka lat będziemy lepiej przygotowani na igrzyska niż Barcelona w 1992 roku czy Ateny w 2004 - dodaje Bortniczuk.

Na razie jednak zaznacza, że jest za wcześnie, by rozmawiać o konkretnej lokalizacji imprezy czterolecia.

To nie pierwszy raz, gdy w Polsce pojawia się pomysł organizacji igrzysk olimpijskich, ale pierwszy, gdy taką propozycję zgłasza urzędujący minister sportu.

Czytaj więcej:
Mbappe chciał grać z Lewandowskim
Sochan: Cała Polska w NBA!

Czy podoba ci się pomysł organizacji igrzysk w 2036 roku?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (7)
 • Jarolollypop Zgłoś komentarz
  Baju baju.... kolejna mrzonka naszego rządu dla zamydlenia oczu polakom, taka jak reparacje od Niemiec czy elektryczna Izera.
  • Ires Zgłoś komentarz
   Super, tylko kto za to zapłaci? Ano ludzie czyli podatnicy którzy w Polsce i tak trzymani są krótko na pryczy przez banki i inflację ;D
   • Robertus Kolakowski Zgłoś komentarz
    Balystok! Itylko Bialystok! I zrobic z podlogowki, w ktora gralismy na korytarzach podstawowki, w sport olimpijski.
    • tomas68 Zgłoś komentarz
     Utopia której końca wyznacznikiem dla takich biedaków jak my jest bankructwo !
     • Pan Jot Zgłoś komentarz
      Tor F1 jeszcze i międzynarodowe centrum curlingowe na 10 hektarach.
      Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
      ×