Nowy prezes PKOl zabrał głos ws. bojkotu igrzysk. Do tego będzie dążył

- Dla mnie to jest cel numer jeden, żeby wykluczyć Rosjan i Białorusinów z igrzysk olimpijskich - zapowiedział w rozmowie z RMF FM nowy prezes PKOl Radosław Piesiewicz. Zabrał także głos w sprawie ewentualnego bojkotu imprezy w Paryżu przez Polaków.


Mateusz Kozanecki
Mateusz Kozanecki
Radosław Piesiewicz WP SportoweFakty / Rafał Sobierański / Na zdjęciu: Radosław Piesiewicz
W sobotę (22 kwietnia) Radosław Piesiewicz został oficjalnie wybrany nowym prezesem Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Na tym stanowisku zastąpił Andrzeja Kraśnickiego.

Piesiewicz w rozmowie z Radiem RMF FM zapytany został o ewentualny bojkot igrzysk w Paryżu przez reprezentację Polski, jeżeli do startu dopuszczeni zostaną sportowcy z Rosji i Białorusi (chce tego MKOl).

Prezes przyznał, że na razie nie zamierza forować takich stwierdzeń. Jego zdaniem należy zastanowić się, jak Rosjan i Białorusinów wykluczyć z igrzysk.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: podnosiła sztangę i nagle upadła. Przerażające wideo

- Trzeba zapytać sportowców, którzy mają brać udział i poświęcają całe swoje życie, żeby się zakwalifikować i wystąpić. Nie wyobrażam sobie, żeby nasi zawodnicy nie mogli walczyć o medale i spełniać swoich marzeń. Trzeba z głową podejmować takie decyzje - tłumaczył.

- Trzeba rozmawiać z wszystkimi prezesami związków, ze sportowcami, ale też nie można dać satysfakcji Rosji, że wykluczyła Polskę z igrzysk, bo to może być propaganda w drugą stronę. Trzeba naprawdę wyważyć, zrozumieć temat - dodał.

Podkreślił, że to dla niego cel numer jeden, aby sportowcy z Rosji i Białorusi nie pojawili się w przyszłym roku w Paryżu. Udało się to osiągnąć w przypadku koszykówki (Piesiewicz to także prezes PZKosz).

- Nie wiem, jakie MKOl kryteria chce przyjąć sprawdzania zawodników, czy np. ci zawodnicy nie byli ostatnio na froncie, czy nie zabijali niewinnych ludzi w Ukrainie. Dla mnie to parodia, ale trzeba się zastanowić i zobaczyć, w którą stronę to wszystko będzie się działo - zakończył.

Przyszłoroczne igrzyska olimpijskie w Paryżu rozpoczną się 26 lipca i potrwają do 11 sierpnia. Sportowcy mają rywalizować w 392 konkurencjach, w ramach 32 dyscyplin.

Czytaj także:
Wylicza, które kraje najmocniej walczą o zakaz dla Rosjan. "Nadal jesteśmy za mali"
Mocne słowa w sprawie bojkotu Rosjan. "Nasz głos niewiele znaczy"

Czy sportowcy z Rosji i Białorusi powinni zostać dopuszczeni do igrzysk?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×