Ławrow zaatakował MKOl. Zdecydowana reakcja

"To nie na miejscu" - tak Międzynarodowy Komitet Olimpijski komentuje słowa Siergieja Ławrowa. Minister spraw zagranicznych Rosji nazwał "haniebną" decyzję MKOl o niedyskryminowaniu izraelskich sportowców w czasie IO 2024.

Maciej Kmita
Maciej Kmita
Biuro Prasowe Akademickiej Reprezentacji Polski/Paweł Skraba/Polscy sportowcy na ceremonii otwarcia 29 Uniwersjady Materiały prasowe / Biuro Prasowe Akademickiej Reprezentacji Polski/Paweł Skraba/Polscy sportowcy na ceremonii otwarcia 29. Uniwersjady
12 października MKOl zawiesił Rosyjski Komitet Olimpijski za "naruszenie Karty Olimpijskiej". Więcej TUTAJ. Nie wiadomo, czy rosyjscy sportowcy będą mogli wystąpić na IO 2024 w Paryżu pod neutralną flagą.

W czwartek natomiast władze MKOl ogłosiły, że "wszelka dyskryminacja sportowców na igrzyskach będzie piętnowana, ponieważ nie ponoszą oni odpowiedzialności za decyzje swoich rządów".

To oświadczenie padło w odpowiedzi na pytania o los izraelskich sportowców na IO 2024 i ewentualnego bojkotu rywalizacji z nimi przez atletów z innych krajów w związku z trwającym konfliktem między Izraelem a Palestyną.

ZOBACZ WIDEO: W trybie pilnym Polka zawiesza karierę. Jest w ciąży

Na deklarację MKOl zareagował Siergiej Ławrow. Według niego, MKOl krzywdzi tą decyzją rosyjskich sportowców. "To oburzające. To kolejny przykład na stronniczość i porażkę MKOl. MKOl wspiera wszystko, co leży w interesie Zachodu, przede wszystkim Stanów Zjednoczonych. To haniebne i dyskredytujące" - ogłosił minister spraw zagranicznych Rosji.

MKOl w odpowiedzi oświadczył, że próba porównania zawieszenia RKO z sytuacja izraelskich sportowców po wybuchu konfliktu między Izraelem a Hamasem była "nie na miejscu".

- Ta sytuacja jest wyjątkowa i nie można jej porównać z żadną inną wojną czy konfliktem na świecie, ponieważ podjęte przez MKOl środki są konsekwencją wkroczenia armii rosyjskiej na Ukrainę podczas trwania igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich w Pekinie - cytuje rzecznika prasowego MKOl agencja Reuters.

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×