KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Polska i Czechy wspólnie powalczą o igrzyska olimpijskie?

Polska i Czechy zamierzają stanąć do walki o organizację zimowych igrzysk olimpijskich w 2030 roku - informuje "Przegląd Sportowy". W naszym kraju zawody miałyby się odbyć w Szklarskiej Porębie, Karpaczu, Jeleniej Górze i Szczyrku.
Tomasz Skrzypczyński
Tomasz Skrzypczyński
Koła olimpijskie / Koła olimpijskie

W 2006 roku zimowe igrzyska olimpijskie chciało zorganizować Zakopane. W 2022 roku wielką sportową imprezę chciał gościć Kraków. Z tych planów nic nie wyszło. Do trzech razy sztuka? Otóż jak dowiedział się "Przegląd Sportowy" Polska planuje wspólnie z Czechami organizację zimowych igrzysk w 2030 roku.

"Karpacz i Szklarska razem. Wlatujemy w 2030" - napisał na Facebooku burmistrz Szklarskiej Poręby Mirosław Graf, sugerując starania o organizację największej zimowej imprezy na świecie. Potwierdził to w rozmowie z "PS" przewodniczący Komisji Sportu, Turystyki i Spraw Zagranicznych w karpackim urzędzie miasta, Tomasz Stanek. A więc Szklarska Poręba i Karpacz.

 - To prawda, czas powiedzieć głośno o naszych planach. Długo debatowaliśmy, jak skutecznie wybić nasze ośrodki do światowej elity i wymyśliliśmy coś szalonego. Chcemy, żeby za trzynaście lat w Karkonoszach pojawili się najwięksi sportowcy globu - ogłosił Stanek.

Jak ujawnił, w naszym kraju zawody miałyby się odbyć w Szklarskiej Porębie, Karpaczu, Jeleniej Górze i Szczyrku. Z kolei czeskie miasta zaangażowane w imprezę to: Harrachov, Spindleruv Mlyn, Mala Upa, Pec pod Snezkou oraz Liberec i Praga.

ZOBACZ WIDEO Rajd Dakar - festiwal barw i emocji (źródło: TVP SA)

 - W Pradze planujemy zamknięcie igrzysk, a otwarcie we Wrocławiu - zdradził. Już wiosną prezentacja polsko-czeskiej inicjatywy ma trafić do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Szansę upatruje się przede wszystkim w redukcji kosztów i działaniu w oparciu o myśl olimpijską "Agenda 2020", nawołującą do dbania o ekologię i środowisko.

Według Grafa planowane otwarcie trasy S3 znacząco polepszy połączenie między Polską i Czechami. - Wystarczy kilkadziesiąt kilometrów łącznika i jesteśmy skomunikowani z całą Europą. Godzina do lotniska we Wrocławiu i półtorej do Pragi to tyle co nic - przekonuje. Co jednak z infrastrukturą? Już zatwierdzona jest modernizacja ośrodka narciarstwa biegowego i biathlonu w Jakuszycach, planowane jest zbudowanie toru dla saneczkarzy w Karpaczu. 

Całość miałaby kosztować Polskę 15 miliardów złotych. Z kolei sama kandydatura to koszt 250 mln. Decyzja MKOL dotycząca organizacji zimowych igrzysk olimpijskich w 2030 roku zostanie podjęta w 2023 roku.

Czy Polska i Czechy mają szansę na organizację zimowych igrzysk olimpijskich w 2030 roku?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
"Przegląd Sportowy"
Komentarze (12)
 • yes Zgłoś komentarz
  "Jak ujawnił, w naszym kraju zawody miałyby się odbyć w Szklarskiej Porębie, Karpaczu, Jeleniej Górze i Szczyrku" - IO organizuje nie państwo, lecz miasto. Wplątali jeszcze Wrocław. 15
  Czytaj całość
  miliardów plus jeszcze jakieś drobne...
  • siber Zgłoś komentarz
   Graf i Stanek - władcy Szklarskiej Poręby chcą rzucić się na IO ?! Czy wy matoły nie wiecie, że w demokratyczny kraju najpierw odbywa się referendum ,czy społeczeństwo , region chce
   Czytaj całość
   IO ???!!! Czy nasz kraj stać na takie COŚ ??!! Już 2 lata temu PeOwskie popaprańcy z Marczułajtis na czele utopiło ok.9 mln zł za swoje zachcianki przy pomocy Majchrowskiego . Teraz znowu powtórka z rozrywki? ,jak zgarnąć kasę na lewo . Graf i Stanek za taką inicjatywę już powinniście być na cenzurowanym . 15 mld złotych rozpier..lić a tu nas smog zalewa . Lepiej te pieniądze przeznaczyć na ochronę środowiska - wymiana piecy ,itd ,itp ,bo gamoniom się we łbach przewraca !
   • Pan wszystkich Panów Zgłoś komentarz
    Jak Noriaki będzie skakał to jestem - za
    • Krystian Zgłoś komentarz
     Jakbyście potrzebowali jakieś eleganckie logo, to mogę takie zaprojektować za, powiedzmy, 20 tysięcy. Taniocha. Np. takie logo igrzysk w Krakowie kosztowało około 80 tysięcy.
     • Mariusz Wojciechowski Zgłoś komentarz
      Możecie przestać się ośmieszać?!!
      • Asser Zgłoś komentarz
       Tylko PO CO?????Pokazać się? Pokażcie się sprawiedliwym i dobrym rządzeniem kraju a nie wydawaniem naszych pieniędzy na fanaberie PiS-u .; Obecnie PiS stworzył 2 komisje (razem ok
       Czytaj całość
       450ludzi) którzy biorą kasę aby brać!!!!
       • Lukas Master Zgłoś komentarz
        Sorry ale dziś organizacja Igrzysk to jak palenie pieniędzmi w piecu, koszta astronomiczne a wymierne ekonomiczne profity mizerne lub żadne. "Biednego" Oslo, Monachium czy Sztokholmu nie
        Czytaj całość
        stać ale kto bogatym Polakom zabroni. PS: mieszkańcy Dolnego Śląska przygotujcie się na duże podwyżki podatku od nieruchomości, czynszów, opłat parkingowych, czy komunikacji publicznej. Pieniądze to nie manna która spada z nieba skądś je trzeba na ZIO zdobyć.
        • bulbot73 Zgłoś komentarz
         Polski nie stać na IO więc zrezygnujcie od razu-nie takie kraje już się wycofywały a ogólnie w ostatnim czasie regularnie ZIO przynoszą miliardowe straty, ba nawet letnie w Atenach
         Czytaj całość
         doprowadziły Grecję do bankructwa...
         • mmnn Zgłoś komentarz
          Mieszkam w Sudetach i nie chcę tu żadnych igrzysk.
          • dujszebajew Zgłoś komentarz
           Ale może najpierw lepiej zapytać tę Polskę co o tym sądzi? Już jedna sobie wymyśliła Igrzyska w Krakowie i zanim wszystko upadło to kilka milionów poszło w błoto
           Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
           ×
           Sport na ×