WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Polska i Czechy wspólnie powalczą o igrzyska olimpijskie?

Polska i Czechy zamierzają stanąć do walki o organizację zimowych igrzysk olimpijskich w 2030 roku - informuje "Przegląd Sportowy". W naszym kraju zawody miałyby się odbyć w Szklarskiej Porębie, Karpaczu, Jeleniej Górze i Szczyrku.
Tomasz Skrzypczyński
Tomasz Skrzypczyński
/ Koła olimpijskie

W 2006 roku zimowe igrzyska olimpijskie chciało zorganizować Zakopane. W 2022 roku wielką sportową imprezę chciał gościć Kraków. Z tych planów nic nie wyszło. Do trzech razy sztuka? Otóż jak dowiedział się "Przegląd Sportowy" Polska planuje wspólnie z Czechami organizację zimowych igrzysk w 2030 roku.

"Karpacz i Szklarska razem. Wlatujemy w 2030" - napisał na Facebooku burmistrz Szklarskiej Poręby Mirosław Graf, sugerując starania o organizację największej zimowej imprezy na świecie. Potwierdził to w rozmowie z "PS" przewodniczący Komisji Sportu, Turystyki i Spraw Zagranicznych w karpackim urzędzie miasta, Tomasz Stanek. A więc Szklarska Poręba i Karpacz.

 - To prawda, czas powiedzieć głośno o naszych planach. Długo debatowaliśmy, jak skutecznie wybić nasze ośrodki do światowej elity i wymyśliliśmy coś szalonego. Chcemy, żeby za trzynaście lat w Karkonoszach pojawili się najwięksi sportowcy globu - ogłosił Stanek.

Jak ujawnił, w naszym kraju zawody miałyby się odbyć w Szklarskiej Porębie, Karpaczu, Jeleniej Górze i Szczyrku. Z kolei czeskie miasta zaangażowane w imprezę to: Harrachov, Spindleruv Mlyn, Mala Upa, Pec pod Snezkou oraz Liberec i Praga.

ZOBACZ WIDEO Rajd Dakar - festiwal barw i emocji (źródło: TVP SA)

 - W Pradze planujemy zamknięcie igrzysk, a otwarcie we Wrocławiu - zdradził. Już wiosną prezentacja polsko-czeskiej inicjatywy ma trafić do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Szansę upatruje się przede wszystkim w redukcji kosztów i działaniu w oparciu o myśl olimpijską "Agenda 2020", nawołującą do dbania o ekologię i środowisko.

Według Grafa planowane otwarcie trasy S3 znacząco polepszy połączenie między Polską i Czechami. - Wystarczy kilkadziesiąt kilometrów łącznika i jesteśmy skomunikowani z całą Europą. Godzina do lotniska we Wrocławiu i półtorej do Pragi to tyle co nic - przekonuje. Co jednak z infrastrukturą? Już zatwierdzona jest modernizacja ośrodka narciarstwa biegowego i biathlonu w Jakuszycach, planowane jest zbudowanie toru dla saneczkarzy w Karpaczu. 

Całość miałaby kosztować Polskę 15 miliardów złotych. Z kolei sama kandydatura to koszt 250 mln. Decyzja MKOL dotycząca organizacji zimowych igrzysk olimpijskich w 2030 roku zostanie podjęta w 2023 roku.

Czy Polska i Czechy mają szansę na organizację zimowych igrzysk olimpijskich w 2030 roku?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
"Przegląd Sportowy"

Komentarze (10):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • yes 0
  "Jak ujawnił, w naszym kraju zawody miałyby się odbyć w Szklarskiej Porębie, Karpaczu, Jeleniej Górze i Szczyrku" - IO organizuje nie państwo, lecz miasto. Wplątali jeszcze Wrocław.
  15 miliardów plus jeszcze jakieś drobne...
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • siber 0
  Graf i Stanek - władcy Szklarskiej Poręby chcą rzucić się na IO ?!
  Czy wy matoły nie wiecie, że w demokratyczny kraju najpierw odbywa się referendum ,czy społeczeństwo , region chce IO ???!!! Czy nasz kraj stać na takie COŚ ??!!
  Już 2 lata temu PeOwskie popaprańcy z Marczułajtis na czele utopiło ok.9 mln zł za swoje zachcianki przy pomocy Majchrowskiego . Teraz znowu powtórka z rozrywki? ,jak zgarnąć kasę na lewo . Graf i Stanek za taką inicjatywę już powinniście być na cenzurowanym . 15 mld złotych rozpier..lić a tu nas smog zalewa . Lepiej te pieniądze przeznaczyć na ochronę środowiska - wymiana piecy ,itd ,itp ,bo gamoniom się we łbach przewraca !
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • Pan wszystkich Panów 0
  Jak Noriaki będzie skakał to jestem - za
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (7)
Pokaż więcej komentarzy (10)
Pokaż więcej komentarzy (10)
Pokaż więcej komentarzy (10)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×