Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Skoki narciarskie
  • Tenis

Walery Małygin nie żyje. Człowiek, który zbił fortunę na meldonium

Zmarł Walery Małygin, właściciel Olainfarmu. Zbudował majątek na produkcji meldonium, które w 2016 roku trafiło na listę substancji zakazanych w sporcie. Miał 52 lata.
Kamil Kołsut
Kamil Kołsut
świeczka Materiały prasowe / Na zdjęciu: świeczka

Przyczyny jego śmierci pozostają nieznane. Małygin przebywał na Łotwie. O jego zgonie informuje Nasdaq Ryga.

Meldonium, które było jednym z fundamentów gigantycznego majątku Małygina, Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) w styczniu ubiegłego roku wpisała na listę substancji zakazanych. Nie minęły cztery miesiące, a na jej stosowaniu wpadło ponad stu sportowców.

10 lat Szarapowej

Niedozwolony środek wykryto między innymi u tenisistki Marii Szarapowej, boksera Aleksandra Powietkina oraz panczenisty Pawła Kuliżnikowa. Popularny był przede wszystkim wśród sportowców z byłego ZSRR. W wielu krajach - np. Stanach Zjednoczonych - obrót nim był i jest zabroniony.

Szarapowa zażywała meldonium przez 10 lat. WADA wystawiła jej jednak rachunek tylko za środki, które przyjęła po 1 stycznia 2016 roku. Rosjankę potępiła większość koleżanek oraz wiele tenisowych sław. Została zdyskwalifikowana na dwa lata. Trybunał Arbitrażowy do spraw Sportu w Lozannie skrócił jej zawieszenie z 24 do 15 miesięcy.

Meldonium a sprawa polska

Niedawno na stosowaniu tego środka wpadł żużlowiec Grigorij Łaguta. - Meldonium to twardy doping - zawyrokował wówczas p. o. Dyrektora Polskiej Agencji Antydopingowej.

I wyjaśnił: - Biorąc pod uwagę specyfikę meldonium, trzeba powiedzieć, że może być stosowane w celach regeneracyjnych, przyspieszać jej okres, poprawiać ogólną kondycję. To trochę tak, jak z kroplówkami. Te powyżej 50 mililitrów są zabronione, ponieważ ogólnie rzecz ujmując, też mogą być stosowane w celu przyspieszenia regeneracji po ciężkim treningu czy zawodach.

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
news2night.com

Komentarze (8):

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×