Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Skoki narciarskie
  • Tenis

"Duch olimpijski ucierpi jeszcze bardziej". Obrońcy praw człowieka domagają się odwołania ZIO 2022

Obrońcy praw człowieka - aż 160 grup - mówią jednym głosem: "Należy ponownie rozpatrzyć decyzję o przyznaniu Chinom igrzysk olimpijskich w 2022 roku!".
Piotr Bobakowski
Piotr Bobakowski
flaga olimpijska PAP/EPA / JEAN-CHRISTOPHE BOTT / Na zdjęciu: flaga olimpijska

XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbędą się w Pekinie w dniach 4-20 lutego 2022 roku. Stolica Chin zostanie pierwszym miastem-organizatorem zarówno letnich, jak i zimowych igrzysk (letnie odbyły się w Pekinie w 2008 r.).

Obrońcy praw człowieka nie zgadzają się jednak na organizację igrzysk w Państwie Środka. We wtorek 160 grup podpisało się pod listem do MKOl, wzywającym do ponownego rozważenia decyzji o przyznaniu imprezy Pekinowi.

"MKOl musi uznać, że duch olimpijski i reputacja igrzysk olimpijskich ucierpią jeszcze bardziej, jeśli pogarszający się kryzys praw człowieka we wszystkich obszarach kontrolowanych przez Chiny zostanie po prostu zignorowany" - brzmi fragment listu.

Działacze na rzecz praw człowieka argumentują, że prestiż z powodu organizacji IO 2008 w Pekinie ośmielił chiński rząd do podjęcia dalszych działań, w tym programów wymierzonych w Ujgurów (mniejszość pochodzenia tureckiego) i innych grup etnicznych.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Chin potępiło apel do MKOl jako próbę upolitycznienia sportu. - Jest to sprzeczne z duchem karty olimpijskiej, a Chiny stanowczo się temu sprzeciwiają - powiedział dziennikarzom rzecznik ministerstwa Zhao Lijian.

Zobacz:
Stanowcza reakcja Rosji na dyskwalifikację. "Możemy organizować własne igrzyska olimpijskie"
Start Therese Johaug na igrzyskach olimpijskich w Pekinie pod znakiem zapytania. "Nie jest to moim priorytetem"

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: skoczył nie w Wiśle, a... do wody! Efektowne salto Karla Geigera

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (2):
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×