Finki nie dały szans Japonkom. Znamy półfinalistki turnieju hokeja

W sobotę rozegrano pozostałe ćwierćfinały turnieju hokeja na lodzie kobiet igrzysk olimpijskich Pekin 2022. Jako ostatnie awans do strefy medalowej uzyskały Finki, które wygrały z Japonkami 7:1.

Rafał Smoliński
Finki cieszą się z gola PAP/EPA / MARK CRISTINO / Na zdjęciu: Finki cieszą się z gola
Finlandia zajęła trzecie miejsce w grupie A, natomiast Japonia wygrała zmagania w grupie B. W ostatnich latach drużyny te mierzyły się ze sobą w turniejach towarzyskich. W sobotę przyszło im się spotkać w ćwierćfinale igrzysk olimpijskich w Pekinie i pewne zwycięstwo odniosły hokeistki z Europy.

Suomi górowały nad reprezentantkami Kraju Kwitnącej Wiśni pod względem wyszkolenia i warunków fizycznych. Strzelanie już w 3. minucie rozpoczęła Petra Nieminen, która potem skompletowała hat-tricka. Na 2:0 po dwóch minutach podwyższyła Viivi Vainikka. Japonki zdobyły kontaktowego gola za sprawą Akane Shigi, ale w kolejnych tercjach były tłem dla rywalek.

W drugiej partii najpierw gola strzeliła Michelle Karvinen, a następnie na 4:1 poprawiła Nieminen. W trzeciej części spotkania Finki odjechały Azjatkom. Najpierw swoją trzecią bramkę zdobyła Nieminen. Potem trafiały jeszcze Susanna Tapani i Sanni Hakala.

Finki wygrały ostatecznie 7:1 i awansowały do półfinału igrzysk olimpijskich w Pekinie. W sobotę miały wyraźną przewagę na lodzie (49-25 w strzałach) i mogły śmiało pokusić się o lepszy rezultat. Najważniejsze dla nich jest to, że znów powalczą o olimpijskie medale. W 1998, 2010 i 2018 roku zdobywały brąz.

Znamy już pary półfinałowe turnieju hokeja kobiet. Zmierzą się w nich reprezentacje Kanady i Szwajcarii oraz USA i Finlandii. Mecze zostały zaplanowane na poniedziałek (14 lutego) odpowiednio w godz. 5:10 i 14:10 czasu polskiego.