Mistrzyni świata ze złotem olimpijskim!

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / Guillaume Horcajuelo / Corinne Suter
PAP/EPA / Guillaume Horcajuelo / Corinne Suter
zdjęcie autora artykułu

Corinne Suter uzupełniła swoją kolekcję złotem z igrzysk olimpijskich Pekin 2022 w zjeździe. Szwajcarka była najlepsza we wtorek. Podium uzupełniły Włoszki.

Łatwych przygotowań do najważniejszej imprezy czterolecia nie miały zawodniczki startującej w zjeździe. Odwołany jeden trening ze względu na trudne warunki, inna próba przesunięta w czasie, aż w końcu start zawodów na igrzyskach olimpijskich w Pekinie także opóźniony. Ostatecznie udało się rozegrać konkurencję w bardzo dobrych warunkach.

Jako pierwsza olimpijską trasę przejechała Elena Curtoni. Włoszka przez dłuższy czas pozostawała na prowadzeniu. Jej czasu nie były w stanie złamać ani Ester Ledecka, która popełniła spory błąd i ratowała się przed upadkiem, ani Ragnhild Mowinckel.

Curtoni zmieniła dopiero Nadia Delago, która pojechała o 0,43 sekundy szybciej od swojej koleżanki z kadry. A chwilę później na prowadzeniu były już trzy Włoszki. Na pierwszą pozycję po bardzo dobrym zjeździe awansowała Sofia Goggia, która zmaga się z kontuzją.

ZOBACZ WIDEO: Historyczny wynik polskich saneczkarzy. "Cieszy nas ładna jazda, czyste przejazdy"

Na trzy tygodnie przed igrzyskami Goggia doznała skręcenia lewego kolana, częściowego urazu więzadła krzyżowego, małego złamania kości strzałkowej oraz urazu ścięgna mięśniowego. Włoszka na najważniejszej imprezie czterolecia odpuściła start w slalomie, aby przygotować się jak najlepiej do zjazdu.

Radość z włoskiego podium szybko rozbiła Corinne Suter, która wyprzedziła Goggię o 0,16 sekundy. Przez chwilę była także szansa na przewagę Szwajcarek na olimpijskim podium, ale Lara Gut-Behrami po dobrym początku ostatecznie dojechała do mety ze stratą ponad dwóch sekund do koleżanki z reprezentacji.

Suter już nikt nie zdołał wyprzedzić i Szwajcarka do kryształowej kuli w zjeździe z sezonu 2019/20, mistrzostwa świata z 2021, dołożyła olimpijskie złoto w tej konkurencji na zawodach w Pekinie.

Igrzysk olimpijskich w Pekinie na pewno do udanych nie zaliczy Mikaela Shiffrin, która zjazd ukończyła na 18. miejscu i jak na razie jest bez medalu.

Wyniki zjazdu kobiet:

MiejsceZawodniczkaKrajCzas
1.Corrine SuterSzwajcaria1:31.87
2.Sofia GoggiaWłochy+0.16 s.
3.Nadia DelagoWłochy+0.57 s.
4.Kira WeidleNiemcy+0.71 s.
5.Elena CurtoniWłochy+1.00 s.
6.Joana HaehlenSzwajcaria+1.29 s.

Czytaj także: Bańka grzmi ws. Waliewej. "Powinni trafić do więzienia" Kamil Stoch przeszedł do historii. Oto szczegóły

Źródło artykułu: