Faworyci ze złotem. Holendrzy bez medalu

O ile o holenderskich łyżwiarkach nie można powiedzieć nic złego, to panowie znów na Pekin2022 zawiedli. Bieg drużynowy skończyli czwarci. Niespodzianki nie było i najlepsi okazali się Norwegowie. ROC pobił rekord olimpijski, ale na nic to się zdało.

Arkadiusz Dudziak
reprezentanci Norwegii PAP/EPA / ALEX PLAVEVSKI / Na zdjęciu: reprezentanci Norwegii
W pierwszym półfinale Norwegowie kontrolowali swój bieg z Holendrami. Reprezentanci Oranje tylko początek mieli dobry, a później już wyraźnie przegrali z przeciwnikami. Walczyli o brąz, co mogło być dla nich rozczarowaniem.

Z kolei pojedynek zawodników ROC z Amerykanami był bardzo pasjonujący. Od pierwszych metrów zespoły wymieniały się prowadzeniem, a różnice między nimi były minimalnie. Ostatecznie na ostatnich okrążeniach lepsi byli Rosjanie, którzy czasem 3:36,62 pobili rekord olimpijski. Zawodnicy USA musieli się zadowolić walką o brąz.

W biegu o 7. miejsce nie było większych emocji, bowiem Włosi ograli Chińczyków. Także 5. miejsce pewnie wywalczyli Kanadyjczycy, którzy niemal o pół okrążenia pokonali Koreańczyków.

Do drużyny USA przed biegiem o brąz dołączył Joey Mantia, który nie biegł w półfinale. Przyniosło to skutek, bowiem błyskawicznie wypracowali dużą przewagę. Na trzy okrążenia przed końcem mieli prawie 3 sekundy zaliczki. Nie roztrwonili jej i zdobyli brąz z dużą przewagą.

Podobny przebieg miał finał. Pierwsze okrążenie jedynie było w miarę wyrównane, a później przewagę stopniowo zaczęli budować Norwegowie. Ostatecznie pokonali rywali o ponad 2 sekundy, ale nie pobili wyniku reprezentantów ROC z półfinału. Gdyby srebrni medaliści pobiegli tak, jak dwie godziny wcześniej, mieliby złoto.