Pekin 2022. Kolejny przypadek dopingu na igrzyskach

Mamy kolejny przypadek stosowania dopingu na igrzyskach olimpijskich w Pekinie. Pozytywny wynik uzyskała reprezentantka Ukrainy.


PS
Walentyna Kaminska Getty Images / Al Bello / Na zdjęciu: Walentyna Kaminska
Chodzi o Walentynę Kaminską, 34-letnią reprezentantkę Ukrainy, która startuje w biegach narciarskich. Według informacji przekazanych przez Międzynarodową Agencję Badawczą (ITA), w próbce pobranej od zawodniczki wykryto takie substancje jak mesterolon i heptaminol. Mogę one zwiększać ciśnienie krwi, niwelują zmęczenie.

ITA poinformowała również, że Kaminska została tymczasowo zawieszona. Teraz Ukrainka może złożyć odwołanie do Międzynarodowego Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu (CAS) i wnioskować o sprawdzenie próbki B.

W Pekinie Kaminska startowała w trzech konkurencjach biegowych, w tym dwukrotnie indywidualnie. Ani razu nie odgrywała jednak znaczącej roli w rywalizacji.

To drugi przypadek wpadki dopingowej na igrzyskach w Pekinie. Wcześniej pozytywny wynik badania próbki otrzymał alpejczyk z Iranu, Hossein Shemshaki.

Głośno jest też oczywiście o Kamili Waliewej. W jej przypadku pozytywny wynik testu antydopingowego pojawił się w grudniu, ale dopiero teraz - podczas igrzysk - informacje ujrzały światło dzienne. Póki co Międzynarodowy Komitet Olimpijski wstrzymał ceremonię rozdania medali w konkurencji, w której Waliewa zdobyła złoto.

Czytaj także:
Pekin 2022. 0,009 sekundy zdecydowało o medalu!
Pekin 2022. Spadek Polaków w klasyfikacji medalowej

ZOBACZ WIDEO: Dramatyczne wyznanie polskiego olimpijczyka. Powiedział, ile zarabiają sportowcy
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×