Pekin 2022. Te igrzyska należą do niej. Chinka znów czarowała

Fenomenalna Eileen Gu ma kolejny złoty medal igrzysk olimpijskich w Pekinie. Chińska nastolatka okazała się najlepsza w narciarskiej konkurencji halfpipe. Srebro i brąz padły łupem Kanadyjek.


Łukasz Iwanek
Łukasz Iwanek
Eilen Gu PAP/EPA / Na zdjęciu: Eilen Gu
XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pekin 2022 w narciarstwie dowolnym należą do Eileen Gu. Zdobyła złoto w big air i srebro w slopestyle'u. W piątek przyszedł czas na finał w halfpipe'ie. Na 18-letnią Chinkę nie było mocnych. Srebro i brąz padły łupem Kanadyjek.

Specjalistki od tej konkurencji w obiekcie sportowym mającym kształt szerokiej rynny wykonują skoki i szereg akrobacji podczas zjazdu. W czwartek odbyły się kwalifikacje z udziałem 20 kobiet. Do finału awansowało 12 najlepszych. W piątek panie wykonywały po trzy próby i na końcowy wynik składała się ta najwyżej oceniona.

W kwalifikacjach Eileen Gu miała niebywały przejazd oceniony na 95,50. W piątek za najlepszą próbę otrzymała 95,25 punktu i nikt nie był w stanie jej zagrozić. Srebrny medal zdobyła Kanadyjka Cassie Sharpe (90,75). Brąz padł łupem jej rodaczki Rachel Karker (87,75). Czwarte miejsce zajęła Kelly Sildaru (87,00). Estonka w Pekinie cieszyła się z brązu w slopestyle'u.

ZOBACZ WIDEO: Świetne igrzyska w wykonaniu Stocha. "Do medalu mało brakowało"

Ledwie dwa lata temu Eileen Gu zgarnęła złote medale w big air i halfpipe'ie oraz srebro w slopestyle'u w młodzieżowych igrzyskach olimpijskich w Lozannie. Teraz jej łupem padły trzy krążki w największej imprezie w sportach zimowych dla "dorosłych".

Sharpe zdobyła drugi medal w tej konkurencji. Cztery lata temu w Pjongczangu radowała się ze złota. Karker wywalczyła pierwszy olimpijski krążek. W finale wzięła udział jeszcze jedna Kanadyjka. Amy Fraser uplasowała się na ósmej pozycji.

W finale wystąpiły trzy Chinki. Oprócz Gu był to Fanghui Li i Keixin Zhang, które zajęły odpowiednio piąte i siódme miejsce. Wystartowały też trzy Amerykanki, które nie liczyły się w walce o medale. Najwyżej z nic znalazła się Hanna Faulhaber, która była szósta. Stawkę uzupełniły Estonka Sildaru, Brytyjka Zoe Atkin i Niemka Sabrina Cakmakli.

Halfpipe po raz trzeci znalazł się w programie igrzysk olimpijskich. W Soczi (2014) najlepsza była Amerykanka Maddie Bowman , a w Pjongczangu (2018) po złoto sięgnęła wspomniana Sharpe. Po raz pierwszy Europa nie zdobyła medalu. Osiem i cztery lata temu ze srebrnych krążków cieszyła się Francuzka Marie Martinod.

Medalistów w rywalizacji mężczyzn poznamy w sobotę 19 lutego. Finał z udziałem 12 zawodników rozpocznie się o godz. 2:30 czasu polskiego.

Medale w halfpipe'ie kobiet:

Miejsce Zawodniczka Kraj Wynik
1. Eileen Gu Chiny 95,25
2. Cassie Sharpe Kanada 90,75
3. Rachael Karker Kanada 87,75

Zobacz także:
Znakomity atak Chińczyka na złoto. Mistrz olimpijski z 2018 roku tym razem ze srebrem
Fantastyczny występ Polki. Bohaterka skandalu nie wytrzymała presji

Czy oglądasz narciarstwo dowolne częściej niż podczas igrzysk olimpijskich?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×