Oficjalnie. Igrzyska olimpijskie w Pekinie zakończone

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Liu Lu/VCG / Ceremonia zamknięcia IO Pekin 2022
Getty Images / Liu Lu/VCG / Ceremonia zamknięcia IO Pekin 2022
zdjęcie autora artykułu

Uroczysta ceremonia zamknięcia zakończyła zimowe igrzyska olimpijskie w Pekinie. 16 dni sportowej rywalizacji przeszło do historii.

W tym artykule dowiesz się o:

W niedzielny poranek czasu polskiego rozdane zostały ostatnie medale na igrzyskach olimpijskich w Pekinie. Z kolei o godzinie 13:00 rozpoczęła się uroczysta ceremonia zamknięcia, wieńcząca imprezę w Chinach.

Ceremonia rozpoczęła się od przemarszu wszystkich reprezentacji. Na stadionie w Pekinie pojawili się sportowcy, którzy rywalizowali niemal do ostatniej chwili i nie opuścili jeszcze wioski olimpijskiej. W polskiej reprezentacji chorążym był Piotr Michalski, który w Chinach otarł się dwukrotnie o medal.

Nie zabrakło wielu efektownych występów artystycznych, a także momentów symbolicznych. Flaga igrzysk olimpijskich została przekazana w ręce kolejnych organizatorów - przedstawicieli Mediolanu i Cortiny. Wybrzmiał hymn Włoch, wykonany przez piosenkarkę, Malikę Ayanę.

ZOBACZ WIDEO: Sporty zimowe nie są domeną Polaków? "Często nie mamy warunków, żeby trenować"

Podczas ceremonii zamknięcia doszło też do dwóch dekoracji medalowych - biegaczy i biegaczek na dystansie odpowiednio 30 i 50 kilometrów. Złote medale na stadionie olimpijskim odebrali Therese Johaug i Aleksander Bolszunow.

- Jestem dumny ze wszystkich, którzy poświęcili się dla dobra igrzysk. Dzięki nim, uczestnicy czuli się u nas jak w domu. Razem dokonaliście cudów - przyznał Cai Qi, prezydent komitetu organizacyjnego igrzysk.

Tuż po nim głos zabrał Thomas Bach, Prezydent Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. - Dziękujemy wam Chiny! - rozpoczął. Następnie podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do tego, co działo się w Pekinie przez ostatnich 16 dni. Nawiązał też do aktualnej sytuacji politycznej na świecie.

- Jednocząca siła igrzysk olimpijskich jest mocniejsza niż siły, które chcą nas podzielić. Niech przywódcy polityczni będą zainspirowani waszym przykładem solidarności i pokoju. Dajcie szansę pokojowi - zaapelował.

- Ogłaszam, że 24. Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pekin 2022 za zamknięte - wygłosił na zakończenie Bach, a niedługo później zgasł olimpijski płomień.

Czytaj także: - Pekin 2022. Giganci igrzysk. Zobacz klasyfikację multimedalistówTo mogły być ostatnie igrzyska dla kilku skoczków. Wśród nich Polacy

Źródło artykułu:
Komentarze (4)
avatar
Gekon
20.02.2022
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
W ogóle nie powinno być tej olimpiady. Obozy pracy, reżim komunistyczny, prawa człowieka to kpina, wyzysk. To wszystko przykryte pieniądzem, obłudą i hipokryzją wszystkich państw biorących w ni Czytaj całość
avatar
kedzior
20.02.2022
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Co tu mówić Tylko Kubacki Stoch i Michalski zasłużyli na zainteresowanie polskich kibiców Reszta pojechała na wczasy zupełnie się nie wysilając  
avatar
Pan Jot
20.02.2022
Zgłoś do moderacji
2
1
Odpowiedz
Minus dla wszystkich sportowców. Mi by było wstyd pojechać na taką reżimową olimpiadę. Nie dość że organizator zamieszany w ludobójstwo, to jeszcze jakieś chore, narzucane, totalitarne przepisy Czytaj całość
avatar
veliciraptor
20.02.2022
Zgłoś do moderacji
3
1
Odpowiedz
Zgodnie z zasadami pisowni P w Nazwie Polska jest za literą E w Nazwie Estonia... a zatem POLSKA na 27/29 miejscu w tabeli. Przez omyłkę spoglądałem odwrotnie na ekran Lap-topa i okazało się, ż Czytaj całość