Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Skoki

Mundial dla Katarczyków to za mało. Teraz chcą zrobić to

Tegoroczny mundial to dla Katarczyków za mało. Już teraz czynią starania, by w 2036 roku zorganizować igrzyska olimpijskie. Wcześniej odrzucono już trzy ich oferty.

Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
logo MŚ 2022 w Doha Getty Images / Justin Setterfield / Na zdjęciu: logo MŚ 2022 w Doha
Choć Mistrzostwa Świata 2022 rozgrywane są w cieniu wielu kontrowersji i ludzkich dramatów, to Katarczycy świętują. Władze są przekonane, że mundial zorganizowały perfekcyjnie i chcą kolejnych wielkich imprez. Jak informuje "The Guardian", szejków interesuje tylko jedno: igrzyska olimpijskie w 2036 roku.

"Katar uważa, że piłkarskie mistrzostwa świata zostały zorganizowane tak dobrze, że mogą być odskocznią do organizacji największego wydarzenia sportowego ze wszystkich. Kraj jest gotowy ponownie prężyć muskuły i ubiegać się o organizację igrzysk jesienią 2036 roku" - czytamy w brytyjskim dzienniku.

Katar już trzykrotnie starał się o organizację igrzysk, ale oferty nie zyskały aprobaty Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Organizacja ta sceptycznie podchodziła do propozycji Katarczyków i nie wierzyła, że tak mały kraj może dysponować infrastrukturą do zorganizowania imprezy, która przyciąga ponad 10 tysięcy sportowców rywalizujących w 32 dyscyplinach.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: Katarczycy się wściekli, gdy ją zobaczyli. To miss mundialu?

W Doha rośnie jednak optymizm. Władze kraju są przekonane, że piłkarskie mistrzostwa świata przekonają MKOl do tego, że Katar może przeprowadzić igrzyska z wieloma obiektami w jednym dużym mieście.

Nie jest jednak wykluczone, że Katar zgłosi wspólną ofertę z Arabią Saudyjską, która również ma chęć na przeprowadzenie igrzysk olimpijskich. Władze obu krajów chcą poprawić swój wizerunek właśnie poprzez organizację wielkich sportowych widowisk.

"The Guardian" dodaje, że Katarczycy musieliby sprostać wielu wyzwaniom. Społeczność olimpijska ma znacznie więcej sportowców LGBT i prawdopodobnie wyrażają oni znacznie większe zastrzeżenia co do perspektywy organizacji igrzysk w kraju, w którym bycie homoseksualistą jest karane.

Do tego MKOl na pewno nie zgodziłby się na usunięcie któregokolwiek ze swoich sponsorów na kilka dni przed rozpoczęciem igrzysk. Tak było w przypadku piwnego potentata Budweisera po tym, jak Katar nałożył zakaz spożywania alkoholu na stadionach.

Kolejne igrzyska olimpijskie zorganizowane zostaną kolejno w Paryżu (2024), Los Angeles (2028) i Brisbane (2032). Gospodarz igrzysk w 2036 roku ma być znany za cztery lata.

Czytaj także:
Drugie życie Argentyny w mundialu. Rozpoczyna się walka o ćwierćfinały
Wrzenie w starciu Serbii ze Szwajcarią. Pięć goli i dwa zwroty akcji

Wszystkie mecze obejrzysz na TVP 1 w Pilocie WP. 

Czy Katar powinien być organizatorem igrzysk olimpijskich w 2036 roku?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
Komentarze (2)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×