Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Skoki

Odsłania kulisy walki o życie. "Zacząłem dusić się płatkami śniegu"

Marcin Gienieczko otarł się o śmierć podczas próby zdobycia Góry Newtona. Teraz w rozmowie z PAP opowiada o dramatycznej walce o życie, którą toczył przez dwie doby.

Robert Czykiel
Robert Czykiel
akcja ratunkowa Marcina Gienieczki Facebook / Marcin Gienieczko / Na zdjęciu: akcja ratunkowa Marcina Gienieczki
Góra Newtona (1713 m n.p.m.) to najwyższy szczyt archipelagu Svalbard. To właśnie to miejsce chciał zdobyć Marcin Gienieczko. Natura jednak w pewnym momencie mocno go zaskoczyła. Potężny wiatr oraz silne opady śniegu doprowadziły do tego, że nagle sytuacja Polaka zrobiła się dramatyczna.

Niewiele brakowało, a nasz podróżnik swoją wyprawę przypłaciłby życiem. Kiedy wezwał pomoc, warunki były na tyle niebezpieczne, że nawet ratownicy nie byli w stanie mu pomóc. Na szczęście w końcu udało się dotrzeć do Polaka. Dziś Gienieczko jest bezpieczny, jego zdrowiu nic nie zagraża, ale najadł się mnóstwo strachu.

- Przy próbie wyjścia z namiotu zacząłem dusić się płatkami śniegu. Wtedy jeszcze próbowałem walczyć o przetrwanie bez uruchamiania alertu - opowiada w rozmowie z PAP.

Co ciekawe, warunki zaczęły się psuć już w środę. Genieczko wezwał pomoc w piątek rano. Z kolei ratownicy do niego dotarli dopiero w sobotę o godzinie 7:40. Przez cały ten czas walczył o przeżycie. W pewnym momencie dorobił się odmrożenia palca, stopy oraz nosa. Do tego doszły jeszcze zdarte kolana.

Polak w pewnym momencie stracił nadzieję, że z wyprawy wróci żywy. Przyznał to kilka dni temu jego brat w telewizji News24.

- Byłem w stałym kontakcie z Marcinem, dzięki wiadomościom inReach. Marcin miał bardzo, ale to bardzo ciężkie warunki. Wysyłał do mnie wiadomości typu, że tam umiera. To była pierwsza ciężka wiadomość, którą dostałem o dwunastej w nocy - opowiadał Łukasz Gienieczko.

Na szczęście Marcin Gienieczko miał motywację, aby walczyć. Przed wyprawą syn dał mu laurkę. Na niej było hasło: "Dla taty na wyprawę. Nie poddawaj się, Igor". Podróżnik potem przyznał, że chęć powrotu do dziecka dodawała mu siły.

"Wysłał wiadomość, że umiera". Brat Gienieczki przeżył koszmar >>
Arktyka: Norwegowie dotarli do uwięzionego Polaka. Są najnowsze informacje >>

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×