KokpitKibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Zimowe

Nie tylko Gołota z Adamkiem - czyli kto wystąpi przed polskim pojedynkiem stulecia

W Łodzi podczas "Polsat Boxing Night" kibice ekscytować się będą nie tylko walką Andrzeja Gołoty z Tomaszem Adamkiem. W ringu wystąpią także m.in. Maciej Zegan, Dawid Kostecki i Wojciech Bartnik. Walka Andrzeja Gołoty z Tomaszem Adamkiem będzie walką wieczoru podczas gali "Polsat Boxing Night", która otworzy cykl gal bokserskich organizowanych przez Polsat. Obaj zawodnicy to największe osobowości polskiego boksu. Andrzej Gołota to gwiazda najbardziej prestiżowej wagi ciężkiej. Wielokrotny pretendent do tytułu Mistrza Świata, którego zmagania na ringu śledziły przed telewizorami miliony kibiców w Polsce i USA. Tą walką Andrzej Gołota wraca na zawodowy ring, by jak mówi pokazać Tomaszowi Adamkowi, że waga ciężka nie jest dla niego.

Maciej Kmiecik
Maciej Kmiecik

Tomasz Adamek to aktualny Mistrz Świata federacji IBF, a także były mistrz federacji WBC. W tej chwili jest zdecydowanie najlepszym polskim zawodowym bokserem, który z przyjemnością posyła swoich rywali na deski. To będzie jego debiut w wadze ciężkiej. Jego atutami są nieustępliwość i szybkość. Szczególnie tym drugim elementem, jak mówi, może zaskoczyć Andrzeja Gołotę.

Pozostałe walki gali "Polsat Boxing Night"

1. Krzysztof Szot (1978-06-20) - Łukasz Maciec TBC waga light welterweight

Do tej pory Szot stoczył 6 walk na zawodowym ringu i nigdy nie skończył swojego pojedynku przed czasem. Występ na Gali w Łodzi jest dla niego największym wyróżnieniem w karierze. Łukasz Maciec ma za sobą 7 zawodowych walk. Wygrał we wszystkich w tym w dwóch przez KO. Na co dzień trenuje i walczy przede wszystkim swoim rodzinnym Lublinie.

2. Maciej Zegan (1976-02-08) - Krzysztof Cieślak (1985-05-14) waga lightweight

Pierwsza z niezwykle ciekawych konfrontacji. "Matt Bumm Bumm" kontra "Skorpion". Bardziej doświadczonym zawodnikiem jest bokser pochodzący z Wrocławia. Zegan stoczył do tej pory 42 walki z czego 38 wygrał (21 przez KO) a 4 przegrał. Wyprawa do USA okazała się dla Zegana pechowa, porażki z Campbell'em i Fuller'em na razie ostudziły jego zapał. Kilka miesięcy po walce z Natem Campbellem, Amerykanin zdobył 3 pasy mistrza świata federacji IBF, WBO i WBA. "Skorpion" do tej pory w 13 walkach nie znalazł pogromcy. W pięciu walkach posyłał rywali na deski, kończąc je przed czasem. W swojej kolekcji Cieślak ma tytuł Mistrza Świata Juniorów wagi super featherweight federacji IBF.

3. Mateusz Masternak (1987-05-02) - Łukasz Janik (1985-12-17) waga cruiserweight

Oto walka na którą znawcy boksu już nie mogą się doczekać. Bilans Masternaka to 14 zwycięskich pojedynków z czego 9 wygranych przez nokaut. Sporo nauczył się w Stanach Zjednoczonych. W swojej karierze walczył już na galach z udziałem Adamka i Gołoty. Jego rywal na międzynarodowych ringach ma zdecydowanie większe doświadczenie. Janik często boksował z powodzeniem w Niemczech oraz w Kanadzie, Szwajcarii i Rosji. W 15 wygranych walkach 8 razy kończył je przed czasem.

4. Wojciech Bartnik (1967.12.02) - Artur Szpilka waga cruiserweight

"Wojownik" z Oleśnicy ma na koncie brązowy medal Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie. Magister ekonomii walczył także na Igrzyskach w Atlancie. Na zawodowym ringu stoczył 26 walk (21 (9ko) wygranych, 4 porażki, 1 remis). W jego kolekcji jest między innymi pas federacji World Boxing Foundation w wersji "WBF International". Mimo iż cały czas Bartnik wychodzi do ringu, co raz więcej czasu spędza w narożniku swoich młodych podopiecznych. Rywal Bartnika jest znacznie młodszy ale należy do grona bokserów z którymi wiążemy wielkie nadzieje. Jego bilans to 5 zwycięstw w pięciu walkach z czego 3 razy posyłał rywali na deski. Ostatnio Szpilka z powodzeniem boksował we Włoszech i w Stanach Zjednoczonych.

5. Damian Jonak (1985.04.24) - Mariusz Cendrowski (1984-10-26) waga light middleweight

Jonak to Mistrz Świata federacji WBC i IBC, zawodnik który w 22 walkach zawsze schodził z ringu jako zwycięzca. Rodowity Ślązak, który uwielbia walczyć na Górnym Śląsku, aż 17 razy wygrywał przez KO. Jako amator stoczył 168 walk z czego wygrał aż 153! Jego umiejętności podziwiali kibice między innymi w Stanach Zjednoczonych, Austrii i w Niemczech. Mariusz Cendrowski to mistrz federacji TWBA z 2005 roku. Na zawodowym ringu obecny od 2004, stoczył jak dotąd 20 walk, siedemnaście z nich kończąc zwycięsko i raz remisując. W boksie amatorskim pozostawał niezwyciężony w swojej wadze przez 5 lat z rzędu.

6. Grzegorz Soszyński (1982-02-24) - Dawid Kostecki (1981-06-27) waga: light heavyweight

"Gregory" z 17 walk tylko jedną zremisował, a w 16 wygrywał z czego 7 przez KO. Pochodzący z Zakopanego pięściarz nabrał sporo doświadczenia za granicą. Za sobą ma zwycięski debiut, walkę stoczoną w USA. "Cygan" jest zawodnikiem zgoła innym. Jego życie nie było usłane różami. W więziennej celi postanowił: boks odmieni jego życie! W 31 stoczonych dotąd walkach tylko raz schodził z ringu pokonany. Resztę konfrontacji zwyciężał z czego aż 21 razy przed czasem!

7. Andrzej Gołota (1968-01-05)- Tomasz Adamek (1976-12-01) waga heavyweight

Na taką walkę kibice nie tylko boksu, czekali od wielu lat. Obaj pięściarze stworzyli legendę polskiego boksu zawodowego.
Gołota do tej pory stoczył 50 zawodowych walk. W tym czasie wygrywał 41 razy (33 prze ko), przegrał 7 i raz zremisował. Zanim zakosztował zawodowstwa, był jednym z najlepszych w swojej kategorii na świecie w gronie amatorów! W 1988 na Igrzyskach Olimpijskich w Seulu zdobył brąz! Cztery lata wcześniej był wicemistrzem Świata juniorów przegrywając z legendarnym Kubańczykiem Felixem Savonem. Do legendy przeszły jego walki o tytuły zawodowego Mistrza Świata. Pamiętne pojedynki z Riddickiem Bowe, oraz późniejsze z Mike'm Tysonem, Michaelem Grantem, Johnem Ruizem czy Chrisem Byrdem.

Tomasz Adamek jest obecnie Mistrzem Świata federacji IBF, po tym jak pokonał Steve'a Cunningham 'a i później dwa razy obronił tytuł. Wcześniej "Góral" był najlepszy według federacji WBC. Jego osiągnięcia docenił rok temu prestiżowy magazyn "The Ring" uznając go najlepszym w swojej kategorii w roku 2008. Bilans Adamka jest imponujący 39 walk, 38 zwycięstw (26 ko) i jedna porażka w lutym 2007 z Chad'em Dawson'em. Kilka miesięcy temu zdecydował się przeprowadzić do Stanów Zjednoczonych. Obaj zawodnicy mają tego samego menagera. Jest nim charyzmatyczny Ziggy Rozalski.

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf.prasowa / inf.własna
Komentarze (1)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×