Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Witold Bańka krytykuje związki sportowe. "Skala zdeprawowania mnie zaskakiwała"

Witold Bańka od 1 stycznia przyszłego roku będzie szefem Światowej Agencji Antydopingowej (WADA). Jego cztery lata pracy w ministerstwie sportu zaowocowało kilkoma programami dla zawodników. Nie udało się jednak zrealizować wszystkich planów.
Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
Witold Bańka Newspix / Łukasz Grochala/CYFRASPORT / Na zdjęciu: Witold Bańka

Za kadencji Witolda Bańki w ministerstwie sportu wprowadzono szereg programów, które ułatwiły życie zawodników. Spółki skarbu państwa dzięki programowi Team 100 zaangażowały się finansowo we wspieranie sportowców. Do szkół wprowadzono piątą godzinę wychowania fizycznego, a do tego funkcjonują inne formy pomocy dla młodych sportowców, którzy dopiero zaczynają treningi.

Jednak nie wszystko poszło zgodnie z planami Bańki. Minister sportu w rządzie Prawa i Sprawiedliwości skrytykował działanie związków sportowych. - Skala zdeprawowania mnie czasami zaskakiwała. Gdy zacząłem to obserwować od środka, to mnie w pewnym momencie zasmuciło. Zdecydowana większość związków funkcjonuje jak kliki zajmujące się walką o władzę i jej utrzymanie. A mechanizmy są często bardziej brutalne niż te w polityce - powiedział Bańka w rozmowie z Pawłem Wilkowiczem ze sport.pl.

Bańka zwrócił też uwagę na finansowanie polskiego sportu. - Ministerstwo przekazuje środki publiczne, a nie ma właściwie żadnego wpływu na to, kto te środki wydatkuje. Klasyczny, i dramatyczny, przykład: Polski Związek Kolarski. De facto jesteśmy jako ministerstwo skazani na utrzymywanie tej chorej relacji. Nie możemy wybierać prezesa czy zarządu - dodał Bańka.

ZOBACZ WIDEO: Eliminacje Euro 2020: Polska - Macedonia Północna. Grosicki szczerze o kadrze. "Zdajemy sobie sprawę, że czasami brakowało stylu"

Minister nie ukrywa, że niektóre ze związków sportowych wypadałoby zlikwidować i zacząć wszystko od nowa. To jednak niemożliwe, gdyż związki są niezależne od ministerstwa sportu, o co dbają światowe federacje w danym sporcie. Marzeniem Bańki jest to, by Polacy zakochali się w sporcie i wysyłali swoje dzieci na treningi.

Od stycznia Bańka będzie szefem Światowej Agencji Antydopingowej. Będzie miał biuro nie tylko w Montrealu, gdzie mieści się siedziba WADA, ale też w Warszawie.

Zobacz także:
Skandal na meczu B-klasy. 17-letni sędzia został uderzony w twarz
Eliminacje Euro 2020. Mateusz Skwierawski: Jest awans, czas na zmiany (komentarz)

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×