Tokio 2020. Geir Gulliksen nie przestaje zaskakiwać. Chce pojechać na igrzyska w wieku 61 lat

Geir Gulliksen to świeżo upieczony mistrz Norwegii w jeździectwie. Za rok zamierza rywalizować w igrzyskach olimpijskich i nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że będzie miał wtedy 61 lat.

Mateusz Kozanecki
Geir Gulliksen Getty Images / Julia Reinhart / Na zdjęciu: Geir Gulliksen
W sobotę w Drammen odbyły się mistrzostwa Norwegii w skokach przez przeszkody. Po raz 11. w swojej bogatej karierze zwyciężył 60-letni Geir Gulliksen.

Doświadczony jeździec w ciągu 28 lat zdobył 25 medali. Przyznał, że w pewnym momencie przestał liczyć swoje sukcesy.

- Jestem niezwykle zmotywowany i skupiony na tym, co robię. Prawdopodobnie jestem bardziej skoncentrowany niż większość 25-latków - powiedział w rozmowie z "Aftenposten".

- Przygotowuję się tygodniami do startów i planuję wszystko w najdrobniejszych szczegółach. Wykonuję dużo pracy, której ludzie nie widzą - dodał.

Gulliksen chce wystąpić w przyszłorocznych igrzyskach olimpijskich. Norwegia będzie miała jedno miejsce, o które 60-latek walczy... ze swoimi dziećmi.

- Będziemy szczęśliwi, jeśli jedno z nas zajmie to miejsce. Zarówno Victoria, jak i Johan Sebastian jeżdżą bardzo dobrze. Mają zupełnie inny start niż ja - skomentował Gulliksen, który karierę rozpoczął jako 12-latek.

Geir Gulliksen największy sukces osiągnął w 2008 roku podczas igrzysk w Pekinie. Wywalczył wtedy brązowy medal w rywalizacji drużynowej.

Do tej pory najstarszym zawodnikiem, który wziął udział w igrzyskach, był Oscar Swahn. Podczas startu w Antwerpii (1920) miał 72 lata i... zdobył srebrny medal. Miał wystąpić jeszcze w Paryżu (1924), ale na przeszkodzie stanęła jego choroba.