Dorota Borowska z dwoma złotymi medalami młodzieżowych mistrzostw Europy

Dorota Borowska zdobyła w Racicach dwa złote medale młodzieżowych mistrzostw Europy w kajakarstwie. Na najwyższym stopniu podium stanęła też czwórka kobiet.

Piotr Ziemka
Kajakarstwo Getty Images / Ryan Pierse / Kajakarstwo
Dorota Borowska wygrała finał konkurencji C1 na 200 metrów. Kanadyjkarka z klubu NOSiR Nowy Dwór Mazowiecki triumfowała z czasem 48.520. Druga była Słowaczka Gabriela Ladicova (49.220), a trzecia - Węgierka Bianka Nagy (49.960). Podopieczna trenera Mariusza Szałkowskiego wygrała MME również w 2017 roku.

W sezonie 2018 Borowska zdobyła brązowy medal mistrzostw świata senioreksrebro europejskiego czempionatu seniorek oraz srebro młodzieżowych mistrzostw Europy. Natomiast w 2019 roku zajęła trzecie miejsce na Igrzyskach Europejskich. Konkurencja C1 na 200 metrów jest w programie igrzysk olimpijskich 2020.

Borowska stanęła na najwyższym stopniu podium również po finale C2 na 200 metrów. Wraz z Sylwią Szczerbińską wygrały z czasem 46.124. Drugie finiszowały Ukrainki Ludmiła Luzan / Anastazja Czetwerikowa (46.699), a trzecie - Białorusinki Daryna Salanenka / Kamila Bobr (46.742). W 2018 roku Borowska i Szczerbińska były drugie na MŚ seniorek. Przed nimi znalazła się wtedy właśnie Białorusinka Bobr - wraz z Aleną Nazdrową.

Po 250 metrach zmagań czwórek polska reprezentacja w składzie: Martyna Klatt, Klaudia Cyrulewska, Małgorzata Puławska i Julia Olszewska zajmowała drugie miejsce (44.716). Na półmetku prowadziły Węgierki (43.780). Zwyciężyły jednak Polki (1:31.507), a kajakarki z Węgier otrzymały srebrne medale (1:31.971). Trzecie finiszowały Rosjanki (1:32.397).

Puławska zdobyła w niedzielę w Racicach medal również w konkurencji indywidualnej - srebro w K1 na 500 metrów. W zmaganiach kanadyjkarzy na 500 metrów drugie miejsce zajęli Aleksander Kitewski i Arsen Śliwiński. Z kolei w C2 na 1000 metrów Kitewski został sklasyfikowany na trzeciej pozycji z Normanem Zezulą.

Borowska wygrała finał kanadyjkarek w kategorii młodzieżowej. Natomiast w C1 na 200 metrów wśród juniorek jako trzecia minęła metę Katarzyna Szperkiewicz.

Czy Dorota Borowska stanie na podium mistrzostw świata seniorek w 2019 roku?