Nie żyje Stefan Kapłaniak. Był medalistą olimpijskim

Zmarł Stefan Kapłaniak. To polski kajakarz, brązowy medalista olimpijski z Rzymu i dwukrotny mistrz świata. Był legendą tej dyscypliny sportu w Polsce. Miał 88 lat.

Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
Stefan Kapłaniak i Władysław Zieliński PAP / CAF/PAP / Na zdjęciu: Stefan Kapłaniak i Władysław Zieliński
Był on pierwszym polskim kajakarzem, który awansował do ścisłej światowej czołówki. Stefan Kapłaniak urodził się 10 kwietnia 1933 roku w Szczawnicy. Dzięki jego sukcesom kajakarstwo zaczęło być coraz bardziej popularne w Polsce.

O jego śmierci poinformowało Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. "Wywarł ogromny wpływ na rozwój dyscypliny i całe pokolenie polskich kajakarzy" - czytamy na internetowej stronie resortu.

Kapłaniak osiągnął wiele sukcesów zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej. Był 30-krotnym mistrzem naszego kraju. W 1960 roku zdobył brązowy medal igrzysk olimpijskich w Rzymie w konkurencji K-2 na dystansie 1000 metrów. Partnerował mu wówczas Władysław Zieliński.

W Rzymie był bliski również medali w konkurencji K-1 4x500 m, w której był czwarty. Tuż za olimpijskim podium był także w Melbourne (1956) i Tokio (1964). Był także dwukrotnym medalistą mistrzostw świata.

W 1973 roku pokonał 118 kilometrową trasę w ciągu 5 dni, płynąc Dunajcem pod prąd z Nowego Sącza do Nowego Targu.

Czytaj także: Jedna z największych sensacji igrzysk. "To jakby Polacy wygrali Euro" Adam Kszczot przekazał niepokojące wieści. Zdradził plany na najbliższą przyszłość

Marcin Gortat po raz pierwszy opowiada o pożegnaniu z tatą. "Kiedy ścisnął moją dłoń, prawie zgniótł mi kości". ZOBACZ PREMIEROWY ODCINEK PROGRAMU "ŻYCIE PO ŻYCIU"
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×