Maja Włoszczowska 2. w Pucharze Świata w Albstadt. Jana Biełomojna wygrała

Maja Włoszczowska zajęła drugie miejsce w wyścigu Pucharu Świata w kolarstwie górskim w Albstadt. Zwyciężyła Jana Biełomojna.

Piotr Ziemka
PAP / Adam Warżawa
Kobiety miały w Albstadt do przejechania 28 kilometrów, w tym sześć okrążeń o długości 4200 metrów. Przed wjazdem na pierwszą z tych pętli kolarki pokonały jeszcze 2800 metrów. Po 1/3 rywalizacji na czele znajdowała się trzyosobowa grupa w składzie: Annika Langvad, Maja Włoszczowska oraz Linda Indergand. Na trzecim okrążeniu upadła mistrzyni świata i triumfatorka rozegranego 20 maja inauguracyjnego wyścigu Pucharu Świata w Novym Meście - Langvad.

Po trzech pętlach Włoszczowska prowadziła już samotnie. Miała wówczas osiem sekund przewagi nad zajmującą drugą lokatę Indergand.

4,2 km przed metą Polka nadal była liderką. 13 sekund traciły do niej Jana Biełomojna oraz Jolanda Neff, która tak jak Włoszczowska jest zawodniczką polskiej grupy Kross Racing Team.

W 90. minucie wyścigu srebrną medalistkę igrzysk olimpijskich z lat 2008 i 2016 doścignęła Ukrainka Jana Biełomojna. 20 maja w Novym Meście obie te zawodniczki uzyskały ten sam czas. Minimalnie szybciej metę minęła wtedy Polka. Wówczas stawką tego pojedynku na finiszu było czwarte miejsce. Tym razem Włoszczowska i Biełomojna rywalizowały na ostatnich kilometrach o zwycięstwo.

Wygrała Biełomojna. Włoszczowska minęła metę 16 sekund po triumfatorce. Na trzecim stopniu podium stanęła Neff. Langvad uplasowała się na szesnastym miejscu. 22. była Katarzyna Solus-Miśkowicz, 38. Aleksandra Podgórska, a 42. Paula Gorycka. Wystartowało 77 zawodniczek.

Następne zawody PŚ zostaną rozegrane na początku lipca w Vallnord.

10. Emily Batty Kanada +3:48

Wyniki po pierwszym okrążeniu (siedmiu kilometrach): 1. Langvad 24 minuty i 30 sekund, 2. Włoszczowska 24:30, 3. Indergand 24:31, 4. Sabine Spitz 27 sekund straty do prowadzącej, 5. Gunn-Rita Dahle Flesjaa +29, 6. Neff +39.

Po drugim okrążeniu (11,2 km): 1. Langvad 39:10, 2. Włoszczowska 39:10, 3. Indergand +0:01, 4. Neff +0:28, 5. Catharine Pendrel +0:49, 6. Biełomojna +0:57.

Po trzecim okrążeniu (15,4 km): 1. Włoszczowska 53:54, 2. Indergand +0:08, 3. Neff +0:27, 4. Biełomojna +0:53, 5. Langvad +0:54, 6. Keller +1:08.

Po czwartym okrążeniu (19,6 km): 1. Włoszczowska 1:08:55, 2. Indergand +0:17, 3. Neff +0:17, 4. Biełomojna +0:31, 5. Keller +0:58, 6. Langvad +1:20.

Po piątym okrążeniu (23,8 km): 1. Włoszczowska 1:23:58, 2. Biełomojna +0:13, 3. Neff +0:13, 4. Indergand +0:23, 5. Keller +1:13, 6. Henderson +1:25.

Czy Maja Włoszczowska uplasuje się w czołowej trójce Pucharu Świata w Vallnord?