Szymon Sajnok znów czwarty na ME. Srebrny i brązowy medalista zdobyli o punkt więcej

Szymon Sajnok zajął czwartą pozycję w wieloboju podczas mistrzostw Europy 2018 na torze w Glasgow. Polak tuż za podium znalazł się też w poprzedniej edycji europejskiego czempionatu.

Piotr Ziemka
Szymon Sajnok Newspix / Adam Jastrzębowski / Na zdjęciu: Szymon Sajnok
Mistrz świata rozpoczął wielobój od piątej pozycji w scratchu. W wyścigu tempowym Szymon Sajnok zajął czwarte miejsce. Z kolei w wyścigu australijskim, w którym na co drugim okrążeniu eliminowany jest jeden zawodnik, kolarz zespołu CCC Sprandi Polkowice był trzeci.

Przed ostatnią konkurencją zwycięzca zakończonego w poprzednią sobotę 61. wyścigu dookoła Mazowsza znajdował się w omnium na drugiej pozycji ze zdobyczą 102 punktów. Ten sam dorobek miał lider Benjamin Thomas. 98 "oczek" wywalczyli natomiast Claudio Inhof oraz Elia Viviani.

W wyścigu punktowym kolarze przejechali 100 okrążeń toru, czyli 25 kilometrów. Na co dziesiątej pętli rozgrywano punktowany sprint. Na pierwszym finiszu Sajnok zdobył dwa punkty za trzecie miejsce i objął prowadzenie w klasyfikacji łącznej.

50 okrążeń przed końcem Polaka wyprzedzili w "generalce" Ethan Hayter (miał wówczas 125 pkt) oraz Casper von Folsach (109), który znaleźli się w gronie zawodników z nadrobionym okrążeniem, dzięki czemu uzyskali po 20 punktów.

Na dwóch następnych sprintach triumfował Viviani. Thomas dwukrotnie minął kreskę jako drugi, natomiast Sajnok był trzeci oraz czwarty. 30 okrążeń przed końcem Polak spadł z trzeciej pozycji na piątą.

Na przedostatnim finiszu Sajnok okazał się najlepszy. Zmniejszył stratę do wyprzedzających go zawodników i przesunął się na czwarte miejsce. Zwycięzca Pucharu Świata za sezon 2016/2017, nie zdobył punktów na "tłustym", podwójnie punktowanym ostatnim okrążeniu i zakończył zmagania tuż za podium.

Hayter zachował zdobyte w połowie ostatniej konkurencji prowadzenie do końca. Srebrny medal zdobył Elia Viviani. Trzeci był von Folsach. Włoch i Duńczyk uzyskali o punkt więcej od Sajnoka.