Filip Prokopyszyn brązowym medalistą mistrzostw Europy! Wygrał Elia Viviani

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Dean Mouhtaropoulos / Na zdjęciu:  Polscy kolarze w wyścigu drużynowym na dochodzenie
Getty Images / Dean Mouhtaropoulos / Na zdjęciu: Polscy kolarze w wyścigu drużynowym na dochodzenie
zdjęcie autora artykułu

Filip Prokopyszyn zdobył brązowy medal mistrzostw Europy 2019 w wyścigu australijskim (eliminacyjnym) na kolarskim torze w Apeldoorn.

W wyścigu australijskim na co drugim okrążeniu eliminowany jest jeden zawodnik. Filip Prokopyszyn jako pierwszy - z dużą przewagą nad rywalami - minął metę trzeciego od końca sprintu i zapewnił sobie zdobycie medalu.

Wygrał mistrz olimpijski w torowym wieloboju, znany również z licznych sukcesów w 3-tygodniowych tourach na szosie - Włoch Elia Viviani. Drugie miejsce zajął Francuz Bryan Coquard, który też specjalizuje się w kolarstwie szosowym.

W poprzednim sezonie wnuk trenera Kazimierza Prokopyszyna występował jeszcze jako junior. Urodzony w 2000 roku kolarz ma w dorobku między innymi srebrne medale mistrzostw świata juniorów 2017 i 2018 w scratchu, a także srebro MŚJ 2018 w wyścigu punktowym. W czerwcu 2019 roku zawodnik Klubu Kolarskiego Tarnovia osiągnął pierwszy wielki sukces wśród seniorów - zdobył srebrny medal igrzysk europejskich w scratchu.

Tuż za podium w środę znalazł się obrońca mistrzowskiego tytułu, Matthew Walls z Wielkiej Brytanii. Natomiast piąte miejsce zajął srebrny medalista czempionatu z 2018 roku - Rui Oliveira. W mistrzostwach Europy 2018 na trzecim stopniu podium stanął inny Polak - Szymon Krawczyk.

Piąta w pierwszym finale mistrzostw Europy Apeldoorn 2019, 10-kilometrowym scratchu, minęła metę Łucja Pietrzak. Przed nią finiszowały na miejscach od pierwszego do czwartego: Emily Nelson, Shannon McCurley, Maria Martins i Ana Usabiaga. Za Polką znalazła się między innymi Holenderka, reprezentantka gospodarzy, Kirsten Wild. Obrończyni mistrzowskiego tytułu zakończyła rywalizację jako siódma.

ZOBACZ WIDEO Stacja Tokio. Szpital zamiast igrzysk. Dramat Joanny Dorociak

Źródło artykułu: