Nie żyje Marek Henczka. Miał 66 lat

W wieku 66 lat zmarł Marek Henczka, człowiek legenda w wałbrzyskim środowisku sportowym. "Wspaniały człowiek i trener" - napisał o nim Dariusz Baranowski, którego Henczka był trenerem.

Krzysztof Kaczmarczyk
Krzysztof Kaczmarczyk
Marek Henczka Facebook / Dolnośląski Związek Kolarski / Marek Henczka
Komunikat pojawił się na oficjalnym profilu Dolnośląskiego Związku Kolarskiego na Facebooku.

"Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 3 grudnia 2023 roku, w wieku 66 lat, zmarł Marek Henczka, członek kadry narodowej i reprezentant Polski w kolarstwie szosowym" - napisano w poniedziałek, 4 grudnia.

"Odszedł od nas Marek Henczka... Wspaniały Człowiek i Trener... To On zachęcił mnie do kolarstwa..." - to z kolei część wpisu Dariusza Baranowskiego, trzykrotnego zwycięzcy Tour de Pologne.

Ten wrócił pamięcią do wspólnych chwil. To właśnie w wałbrzyskim Górniku Henczka prowadził Baranowskiego. "Na pierwszym swoim zgrupowaniu kolarskim,byłem razem z Markiem... Był moim trenerem w Górniku Wałbrzych... Spoczywaj w Pokoju nasz Przyjacielu..." - dodał.

Henczka swoją przygodę z kolarstwem rozpoczął właśnie w wałbrzyskim Górniku. W swoim CV ma również m.in. rywalizację w największym wyścigu amatorów na świecie - Tour de Lavenire we francuskich Alpach.

Był instruktorem kolarstwa, prowadził szkółkę. Jego droga ze wspomnianym Baranowskim skrzyżowała się w 1986 roku.

"Po zakończeniu kariery zawodniczej pracował jako trener w KS „Górnik” Wałbrzych. Oddany pedagog i wychowawca wielu pokoleń dzieci i młodzieży" - czytamy w poście Dolnośląskiego Związku Kolarskiego na Facebooku.

Pogrzeb Henczki odbędzie się w czwartek, 7 grudnia o godz. 14:30 w Kościele Parafialnym pw. Św. Jerzego i Matki Bożej Różańcowej w Wałbrzychu.

Zobacz także:
Był wielką gwiazdą. Przez nałogi wylądował na dnie
Pudrowanie trupa, czyli jak dwóch informatyków wprowadza nowe zasady w Pruszkowie

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×